Aktualizované: 18.20 hod.
Mesto Košice v rámci dnešného zastupiteľstva podpísalo s ministerstvom investícií memorandum o spolupráci. V praxi to znamená, že v hlavnom meste vznikne kancelária. Tá má rýchlejšie vybavovať veci, ktoré sa týkajú Košíc. Vyslaná osoba bude mať tiež za úlohu zrýchliť a zlepšiť čerpanie eurofondov pre metropolu východu. Rezort podpísal memorandum v zastúpení ministra Samuela Migaľa:
„Čo sa týka samotných priestorov, technicky máme veľkú budovu. Myslím si, že ten priestor sa tam naozaj nájde. Čo sa týka otázok občanov, samozrejme, sme tu pre ľudí, takže ja verím tomu, že aj človek, ktorý tam bude nominovaný zo strany mesta, tak to bude človek, ktorý bude filtrovať rôzne podnety, návrhy a rôzne náležitosti. Verím, že tá spolupráca bude v ústrety samotným občanom.“
Rezort tieto priestory poskytne mestu bezplatne. Primátor Jaroslav Polaček dodal, že termín otvorenia kancelárie je zatiaľ neznámy, ale chceli by ju spustiť v najbližších týždňoch. Rovnako sa ešte podľa neho nevie, kto v nej bude pracovať:
„My potrebujeme mať kontakt s ministerstvom. Nepotrebujeme sa dennodenne kontaktovať s ministrom a štátnymi tajomníkmi. Potrebujeme ale byť pri tom, keď sa veci tvoria, keď sa o nich rozpráva, aby sme boli pripravení a dokázali veľmi rýchlo reagovať. Naši kolegovia sú niekoľkokrát v týždni v Bratislave. Stojí to náklady na pohonné hmoty, presúvanie, hotely. Na jednej strane šetríme zdroje, na druhej omnoho efektívnejšie komunikujeme v rámci kancelárií a jednoduchých bežných zvyklostí.“
Košice sú prvým mestom s kanceláriou v hlavnom meste. Rezort však hovorí, že by mohli pribudnúť aj ďalšie.
Plénum pred samotným podpisom memoranda otvorilo tému zlučovania mestských častí. Bod vložil do programu samotný primátor, čo poslanci kritizovali, keďže neboli vopred informovaní, že si môžu k bodu pripraviť aj prezentáciu. Starosta Severu František Ténai navrhuje nula mestských častí, čo však podľa niektorých nie je legislatívne možné:
„Finančné úspory by mohli byť hlavne v oblasti zrušenia nákladov na starostov, poslancov, miestne komisie, pričom mestské časti majú svoje rozpočty, ktoré nie vždy sú využívané najefektívnejšie a najtransparentnejšie. Pri nejakom konzervatívnom odhade odhadujeme úspory vo výške 17,2 milióna eur ročne.“
Starostka Jazera Lenka Kovačevičová by rozšírený návrh rada predložila na najbližšie rokovanie. Navrhuje však štyri mestské časti na základe historického usporiadania:
„Model štyroch mestských obvodov v Košiciach zachová územnú blízkosť občanovi. Ak hovoríme o nákladoch, zníži sa počet riadiacich štruktúr o 82 percent, dokopy o 10 miliónov eur ročne.“
Poslanec Národnej rady Igor Šimko vystúpil s návrhom šiestich mestských častí, ktorý vychádza aj zo záverečných účtov miestnych úradov. Zároveň navrhuje zníženie počtu miestnych poslancov zo 178 na 113. O zlučovaní mestských častí sa má zároveň rokovať v parlamente už v júni, s čím mnohí mestskí poslanci nesúhlasia.
„Budeme rešpektovať aj názor mestského zastupiteľstva, pretože ľudia chcú viac peňazí v teréne, viac svojich zástupcov, ktorí pre nich budú pracovať, ale majú zlý názor na to, že je tu dnes 22 miestnych úradov,“ skonštatoval Šimko.
Košický klub hovorí o 12 mestských častiach na základe katastrálnych území.
„V rámci toho, čo sme podali už 18. marca, okrem toho sme do podateľne dali aj dôvodovku, doplnila sa SWOT analýza, taktiež sme oslovili ministerstvá financií a vnútra pre usmernenie, keďže takéto veci v súvislosti s mestskými časťami sa zatiaľ nediali, s tým, aby nám dali výklad k veciam. Máme už aj odpovede, ktoré boli doručené na Rade starostov,“ povedal starosta Furče Dominik Babušík.
„Keďže prebehli nejaké rokovania v zákulisí, tak sme upravili svoj návrh na dvanásť mestských častí, a to hlavne z dôvodu, že nám to dáva racionálny zmysel – čo sa týka katastrov, aj čo sa týka zlučovania mestských častí, tak aby čo najviac našich nových tvarov malo viac ako 20-tisíc a menej ako 50-tisíc obyvateľov. Tento návrh vnímame ako vhodný pre situáciu, ktorú tu máme, a ktorá je zlá. Na jednej strane máme veľké mestské časti, ktoré nemajú žiadne kompetencie. Máme teda zbytočne drahý aparát. Na druhej strane sú tu malé mestské časti, ktoré sú pomerne výkonné, ale spravujú veľmi malé územie na to, aby to bolo efektívne a racionálne. Preto sme zvolili dvanásť mestských častí. Zároveň si myslíme, že by tento návrh mohol získať politickú podporu,“ uviedol za Košický klub aj starosta mestskej časti KVP Ladislav Lörinc.
Starosta Ťahanoviec Ján Nigut chce model 12+1 stavaný na historických súvislostiach. Poslanec Jozef Karabin chce na začiatok zlúčiť Lorinčík a Pereš a po štyroch rokoch analýz a pozorovaní by sa v ďalšom zlučovaní mohlo pokračovať. Námestníčka primátora Lucia Gurbáľová navrhla po prezentáciách prerušiť rokovanie v tomto bode, kým nebudú známe všetky analýzy jednotlivých návrhov. Poslanci však s tým nesúhlasili, a tak v týchto chvíľach rokujú už druhú hodinu o jednotlivých návrhoch zlučovania mestských častí, pričom stále sa do diskusie prihlasujú noví rečníci. Plénum ešte dnes čakajú body, ako sú dotácie, eurofondové projekty či križovatka na Kostolianskej.
Starosta Západu Marcel Vrchota v poobednej časti rokovania navrhol aj diskusiu o erboch a symboloch jednotlivých novo-navrhnutých mestských častí. Poslanci tento návrh pokladajú za tému pre neskoršiu diskusiu. Starosta Košickej Novej Vsi Michal Krcho zdôraznil, že pred zredukovaním mestských častí by sa malo dbať na zodpovedný prístup. O tejto polemike by podľa neho nemala rozhodovať Bratislava:
„Z histórie vieme, že dôležité a hlavne kvalitné rozhodnutia týkajúce sa zlepšenia života občanov sa nerodia ľahko, ale nemôžeme si dovoliť o tom rozhodnúť spôsobom – pokus a omyl. Tak, ako bolo už dnes viackrát povedané, je potrebné mať dostatok informácií z každej oblasti. Najmä pri tak dôležitom rozhodnutí, ktoré tu chceme prijať, možno aj v tomto roku.“
Primátor Jaroslav Polaček v závere tohto bodu rokovania zhodnotil, že ani jeden z poslancov nie je na tematiku zlučovania mestských častí odborníkom a o ich novom usporiadaní by tak mala rozhodnúť nezávislá analýza. S pomedzi piatich variantov na zmenu mestských častí, prešiel len návrh starostu Krcha, ktorý pojednával o preložení diskusie o znížení počtu mestských častí na ďalšiu schôdzu zastupiteľstva.
Autor: RÁDIO KOŠICE