Projekt bol vyčíslený na približne 50 miliónov eur.
Minister hospodárstva Richard Sulík, predseda predstavenstva Geoterm a zástupca spoločnosti SPP Infrastructure Roland Karkó a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček za prítomnosti generálneho riaditeľa Teplárne Košice (TEKO) Milana Habána dnes podpísali Memorandum o spolupráci v oblasti využitia energetického potenciálu geotermálnych vrtov v lokalite Ďurkov pre potreby zásobovania teplom mesta Košice. Skúšobná prevádzka horúcovodu z geotermálneho zdroja pri Ďurkove do TEKO by mohla začať v metropole východu v roku 2026. Získavanie 20 percent energie výlučne z obnoviteľných zdrojov prispeje k utlmeniu výrobu tepla z čierneho energetického uhlia.
Projekt bol vyčíslený na približne 50 miliónov eur, pričom by mal byť financovaný z verejných zdrojov, prioritne z Fondu spravodlivej transformácie, ktorý chce prostredníctvom eurofondov pomáhať ekologicky zaťaženým regiónom s prechodom ku klimaticky neutrálnemu hospodárstvu.
Medzi obcami Ďurkov, Svinica, Olšovany a Bidovce sa nachádza jedna z najlepších geotermálnych zón na Slovensku. Tri prieskumné vrty tam boli vyhĺbené v rokoch 1998 a 1999. Teplota vody v hĺbke približne 3000 metrov dosahuje na ústí vrtov 135 stupňov Celzia. Na to, aby mohli geotermálne pramene slúžiť na vykurovanie, bude potrebná ich úprava a výstavba zhruba 20-kilometrového horúcovodu.
Zainteresované strany sa podpisom memoranda zaviazali k spolupráci pri výstavbe systému a pri prevádzke technických a technologických zariadení, ktoré umožnia ťažbu a následné využitie geotermálnej vody na výrobu tepla.
„Nie je žiadnym tajomstvom, že na ministerstve hospodárstva máme záujem o čo najväčšie využívanie geotermálnej energie. Jej potenciál v tejto oblasti je naozaj veľký, veď ide o jednu z najlepších geotermálnych zón na Slovensku,“ vyhlásil Sulík.
Polaček zdôraznil ekonomický aj ekologický rozmer projektu:
„Som rád, že dnešným podpisom memoranda sme urobili obrovský krok k tomu, aby sa z Košíc stalo ekologickejšie mesto a výrazne obmedzili aj emisie vznikajúce spaľovaním uhlia, čím skvalitníme ovzdušie. Pevne verím, že od roku 2026 budeme môcť vykurovať Košice geotermálnou energiou z Ďurkova, čo bude mať aj pozitívny vplyv na ceny tepla u nás.“
Karkó potvrdil, že spoločnosť Geoterm sa zaviazala vyvŕtať ďalšie tri geotermálne hĺbkové vrty:
„Verím, že pri Košiciach tak oživíme jeden z najväčších geotermálnych projektov v strednej Európe.“
Zdroj: TASR