Košice chcú po vzore Prešova dosiahnuť 65 percent zaočkovaných nad 50 rokov

VýchodKoronavírus

Vakcínu by malo dostať minimálne 1000 záujemcov.

Okres Košice I – IV je po Prešove momentálne najbližšie spomedzi všetkých regiónov na východnom Slovensku k dosiahnutiu 65-percentnej zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov. Po jej prekonaní by sa už daný okres nemal ocitnúť v čiernej farbe. Nariadenie však môže zmeniť regionálny úrad verejného zdravotníctva.

„Za ostatné tri týždne sa v Košiciach očkovalo prvou dávkou nad 50 rokov priemerne 180 ľudí týždenne. Pokiaľ samospráva výrazne nezvýši snahu o zaočkovanie tejto skupiny osôb, môže trvať dosiahnutie 65-percentnej hranice vyše mesiaca až dvoch. Chýba zaočkovanosť približne 1000 ľudí. Aktuálne je aspoň prvou dávkou zaočkovaných 63,8 percenta, obidvoma dávkami o percento menej,“ uviedol pre Rádio Košice Inštitút zdravotných analýz.

Foto
Percento plne zaočkovaných osôb nad 50 rokov / NCZI

Proces očkovania by však mohla urýchliť zvýšená iniciatíva kraja v spolupráci s mestom. Primátor Košíc Jaroslav Polaček verí, že sa k vytúženej hranici dopracujú čo najskôr:

„Ak chceme, aby sa život v našom meste, v našej krajine vrátil do normálu, tak nám chýba veľmi málo na to, aby Košice už nikdy nemuseli ísť do čiernej zóny covidového automatu. Chcem vyzvať všetkých mladých ľudí, ak sú očkovaní, nech vyzvú tých starších a tí starší nech vyzývajú všetkých ostatných, pretože na živote nám všetkým záleží.“

Prešov je na východe lídrom vo vakcinácii. V piatok (22.10.) sa im podarilo dosiahnuť 65-percentnú hranicu, čo potvrdil jeho hovorca Vladimír Tomek:

„Najvýraznejším obmedzeniam sa však môžeme jednoducho vyhnúť. Po prekročení hranice 65 percent plne zaočkovaných ľudí nad 50 rokov sa prešovský okres zároveň vyhne prípadnému prechodu do čiernej farby. V praxi to znamená napríklad to, že nenastane najhorší scenár, ktorý sme zažili počas druhej vlny pandémie.“

Zaočkovať sa dá u všeobecného lekára, vo veľkokapacitných očkovacích centrách či pomocou výjazdových služieb.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre