Košice hostia Final Four EGBL, domáci CBK myslí na zisk medaily

KošiceŠport

Telocvičňa ZŠ Juhoslovanská v Košiciach bude počas víkendu dejiskom azda najprestížnejšieho podujatia vo svojej histórii. V boji o prvenstvo v medzinárodnej súťaži EGBL do 18 rokov si tam v rámci turnaja Final Four sily zmerajú domáci tím CBK Minibuseuropa, Stará Turá, švédsky Alvik Basket a favorizovaný lotyšský Centrs Riga.

Foto
Trofeje pre finálový turnaj sú pripravené / KOŠICE ONLINE

„S myšlienkou zorganizovať Final Four sme sa pohrávali už po návrate z druhého turnaja v Rige. Postupom času sme to začali riešiť s vedením EGBL a začali sme monitorovať požiadavky a podmienky. Poviem pravdu, zorganizovať finálový turnaj nie je ľahké, ale vzali sme to ako výzvu a s pomocou nadšených rodičov a našich podporovateľov sme pripravení,“ hovorí prezidentka CBK Košice Vladimíra Daňková.

Organizácia podujatia tohto formátu stojí okolo 10 000 eur, pričom všetky výdavky sú na pleciach košického klubu. Reč je o ubytovaní pre všetky zúčastnené tímy, rozhodcovi i funkcionárov EGBL, ako aj obstaranie medailí a trofejí.

„Sú to starosti, ale odmenou bude možnosť užiť si prestížny turnaj v domácom prostredí. My sme sa do EGBL prvýkrát prihlásili už pred tromi rokmi, no finálové turnaje sa bohužiaľ rušili vzhľadom na koronu. Teraz to vyšlo a všetci sa na to veľmi tešíme,“ pokračuje Daňková.

Na štarte tohto ročníka EGBL do 18 rokov figurovalo pôvodne desať tímov. Už po prvom z trochu turnajov skončilo bieloruské Grodno i Young Angels Academy, po druhom sa kvôli vojnovému konfliktu so súťažou rozlúčili bieloruský Minsk a ukrajinský reprezentačný výber do 16 rokov.

Foto
Trofeje pre finále / KOŠICE ONLINE

Košičanky sa od turnaja k turnaju zlepšovali. Na prvom skončili v litovskom Anykščaiai siedme, na druhom v Rige piate a z tretieho v Liepaji si už priviezli bronz.

„Našim cieľom je zisk medaily a nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne. Všetky naše súperky poznáme a už sme proti nim hrali. Dovolím si teda povedať, že ide o hrateľné družstvá. Aj keď Riga by mala mať navrch. Ich fyzický fond je výborný a sú tam dievčatá s výškou 190 centimetrov. Niektoré naše dievčatá ešte nemajú ani 17 rokov a môžu tak čeliť aj o takmer dva roky starším súperkám. Hlavne na poste centra to môže byť citeľný rozdiel,“ myslí si Vladimíra Daňková.

Medailový výsledok by bral aj tréner Vladimír Karnay, ktorý však reálnym pohľadom priznáva, že európska špička je momentálne inde ako tá naša.

„Bohužiaľ, dvojročné kovidové prázdniny zanechali silné stopy. V ostatných krajinách sa trénovalo i hralo naplno, my sme stáli. Toto nám rozhodne nepomohlo a my to cítime. Cieľavedomá športová príprava sa nahradiť nedá,“ konštatuje s povzdychom skúsený tréner, podľa ktorého sú z pohľadu napredovania mladých hráčok dôležité práve také náročné zápasy, aké ponúka EGBL. „Do tejto súťaže sme išli s úmyslom hrať kvalitné medzinárodné zápasy, ktoré napomôžu rastu našich dievčat. Situácia sa napokon vyvinula prekvapivo a vylúčenie bieloruských tímov v kombinácii s nemožnosťou štartu výberu Ukrajiny do 16 rokov nám ponúkli nečakanú možnosť zúčastniť sa turnaja Final Four. Vnímame to veľmi pozitívne aj preto sme sa rozhodli uchádzať o organizáciu tohto podujatia.“

Karnay očakáva tri náročné zápasy, v ktorých pôjde v prvom rade o zber skúseností. Potešilo by však aj výsledkové prekvapenie.

„Vyloženým favoritom by mal byť lotyšský tím Liga Centrs. Sú to dievčatá, ktoré ostatné konkurentky prevyšujú fyzicky a ide o tím zložený z troch športových škôl. Švédky sú z nášho pohľadu hrateľné a majú zaujímavý štýl basketbalu. Starú Turú samozrejme poznáme najlepšie a závisí od toho, koľko budú mať k dispozícii 18-ročných hráčok. V našej kategórii na nás nestačia, ale s podporou starších basketbalistiek bude ich sila určite väčšia,“ uvedomuje si košický tréner.

V rámci EGBL je možná aj výpomoc z iných klubov, no v CBK ostávajú verní ceste rozvoja vlastných odchovankýň.

„Ideme do toho iba s vlastnými hráčkami. Toto je naša filozofia od úvodu. Potrebujeme, aby sa vyhrali naše dievčatá a nie cudzie. Každý stage nám dodal cenné skúsenosti a postupne sme sa zlepšovali. Na prvom turnaji sme boli siedme, naposledy sme brali v Liepaji bronz. Verím preto, že tento progres potvrdíme aj v rámci Final Four,“ želá si prezidentka CBK Košice Vladimíra Daňková a tréner Vladimír Karnay v súvislosti s víkendovými očakávaniami dodáva: „Spokojný budem, ak naše tzv. hviezdy zaberú a získajú aj nejaké informácie. Celkovo z toho chceme mať dobrý pocit a vydať zo seba maximum.“

Program turnaja FINAL FOUR EGBL U18 – hala ZŠ Juhoslovanská 2, Košice

Účastníci :

CBK Minibuseuropa Košice

Alvik Basket Štokholm (Švédsko)

MBK Stará Turá

Basketball Scholl Riga Centrs U17 (Lotyšsko)

Piatok 29. apríla:

10.00 : Stará Turá – Alvik Basket

11.30 : Otvárací ceremoniál

12.15 : Riga Centrs U17 – CBK Košice

17.00 : Alvik Basket – Riga Centrs U17

19.00 : CBK Košice – Stará Turá

Sobota:

11.00: Stará Turá – Riga Centrs U17

13.00: Alvik Basket – CBK Košice

Nedeľa:

10.00: Zápas o 3. miesto

12.00: Finále

13.45: Záverečný ceremoniál

Komentáre