Košice opäť trápia premnožené potkany

KošiceSpravodajstvo

Plošná deratizácia nestačí.

Metropola východu aj v týchto dňoch bojuje s premnožením potkanov. Tak, ako každý živočích, aj potkany majú vlastné teritórium, ktoré musí vyhovovať ich základným podmienkam na život. Ako vysvetlil Rudolf Hromada z Ústavu hygieny zvierat a životného prostredia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, ich množeniu dopomáha aj deratizácia, ktorej primárnou úlohou je hlodavce eliminovať:

„My pri deratizácii, keď sa robí dvakrát ročne, uvoľníme aj teritóriá, pretože časť populácie zlikvidujeme. Zároveň sme uvoľnili aj potravinové zdroje kvôli tomu tie preživšie potkany majú dostatok teritórií a potravy a automaticky dochádza k zvýšeniu sexuálnej aktivity, to znamená, že začínajú sa viac množiť.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Potkany dosiahnu štádium dospelosti po troch mesiacoch od narodenia. V Košiciach sa deratizácia realizuje len dvakrát do roka, a to v jarnom a jesennom období. Počet jedincov sa tak eliminuje len na dobu troch mesiacov.

„Tie, ktoré prežili, sa začínajú množiť. O tri mesiace máme už ďalšiu generáciu, ktorá automaticky sa začína množiť, to znamená, že do pol roka sme na tej úrovni, na ktorej sme boli na začiatku predošlej deratizácie. Základom je to, aby sa to robilo pravidelne. Tie mestá, ktoré prešli na tento systém, tak na začiatku boli vysoké náklady kvôli tomu, že je tam potrebné používať deratizačné tunely podľa odporúčaní Európskej únie, aj správne nástrahy používať, napríklad kanalizácia, mali by to byť parafínové bloky,“ uviedol Hromada.

Potkany aj v centre mesta

Potkany majú veľmi dobrú pamäť a ľahko si zapamätajú, kde jedlo našli. Aj keď väčšina z nich žije v podzemí, v posledných mesiacoch sa ich počet zvýšil natoľko, že ich voľným okom zachytíme aj v uliciach Košíc. V súčasnosti ale plošná deratizácia nestačí. Z dôvodu premnoženia potkanov na Hlavnej ulici mesto pred mesiacom pristúpilo k opakovanej deratizácii, problém sa však nevyriešil.

„Na základe odporúčania spoločnosti, ktorá vykonáva deratizáciu, Správa mestskej zelene (SMsZ) sledovala vývoj situácie, pretože uložené návnady neúčinkujú okamžite. Keďže zamestnanci opakovane zaznamenali výskyt potkanov, tak do konca tohto týždňa SMsZ vyzve Regionálny úrad verejného zdravotníctva k súčinnosti v lokalite Hlavnej ulice,“ informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Potkany a iné hlodavce sú často prenášačmi mnohých závažných infekčných ochorení, ako sú napríklad leptospiróza alebo salmonelóza. Ich regulácia v mestách je preto veľmi dôležitá.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre