Košice predali 29 percent akcií Kositu

KošiceSpravodajstvo

Majoritný akcionár využil svoje predkupné právo.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Košickí mestskí poslanci dnes schváli odpredaj 29-percentného podielu akcií mesta v spoločnosti KOSIT. Za návrh akcií spoločnosti WOOD Waste Management, ktorá si uplatnila predkupné právo akcií v hodnote 4,61 miliónov eur hlasovalo 25 poslancov. Sedem poslancov bolo proti, štyria sa zdržali hlasovania. Podľa primátora Richarda Rašiho dnes poslanci urobili správne rozhodnutie.

„Pokiaľ by dnes poslanci neodhlasovali predaj 29 percent akcií, došlo by k zvýšeniu poplatkov za odpad minimálne o 11 percent. Mesto by muselo nájsť v tomto období a v budúcom roku takmer päť miliónov eur na investíciu do tejto spoločnosti, ktorá je už od roku 2001 spoločnosťou súkromnou. Finančné prostriedky, ktoré mesto utrží, budú použité na rozvoj mestských častí,“ povedal Raši.

Naopak, poslanec Jaroslav Poláček je z dnešného rozhodnutia mestských poslancov sklamaný.

„Prišli sme o zariadenie na likvidáciu odpadov, ktoré tu stavali naši rodičia, naši starí rodičia. Dnes je trend, že samospráva sa snaží udržať služby, snaží sa udržať nielen to parkovanie, o ktorom tu už tiež niekoľko mesiacov hovoríme, ale aj odpadové hospodárstvo, verejné osvetlenie, naša samospráva, mesto Košice, jednoducho je v štádiu rozpredávania majetku,“ reagoval.

Nedali ani na Simona

Zasadnutia mestského zastupiteľstva sa zúčastnil aj poslanec NR SR Zsolt Simon, ktorý chcel nabádať poslancov k zváženiu a prehodnoteniu svojho rozhodnutia.

„Mesto je chvalabohu v dobrom ekonomickom stave, tak nevidím dôvod, prečo by nemohlo zainvestovať do spoločnosti, ktorá bude vplývať aj v budúcnosti na životnú úroveň občanov Košíc a jeho okolia, pretože nikto nepredáva zlatonosné vajce. Nikto nepredáva zlatú akciu, ktorým vie rozhodnúť o tom, čo sa bude diať v spoločnosti, ktorá ovplyvňuje platby pre každého občana v tomto meste,“ skonštatoval Simon.

Podľa riaditeľa Kositu Mariána Christenka sa ceny za odpad meniť nebudú minimálne do konca roka 2021. Mestu po predaji 29-percentného podielu akcií ostane v spoločnosti KOSIT ešte päť percent akcií a podľa zmluvy bude mať právo na jedného člena dozornej rady, ktorý bude zároveň jej predsedom.

Prihlásili sa tri firmy

Mesto Košice zatiaľ vlastní v spoločnosti KOSIT 34 percent akcií. Ešte začiatkom tohto roka vyhlásilo verejnú obchodnú súťaž na predaj 29 percent. Dôvodom je podľa neho to, že KOSIT plánuje v najbližších rokoch investovať do modernizácie spoločnosti okolo 50 miliónov eur a mesto by muselo investovať tiež, ak by si malo uchovať 34-percentný podiel. Radnica však podľa vedenia na to nemá peniaze.

„V auguste 2016 sme pripravovali pre mestské zastupiteľstvo pomerne dosť rozsiahli elaborát investícii. Tie investície z drvivej väčšiny sú určené na obnovu zariadení. Spaľovňa je pre mňa taká istá fabrika, ako každá ďalšia. Možno poznáte iné príklady z vášho okolia, ako môže dopadnúť fabrika, pokiaľ sa podcení investícia do údržby a do zariadení,“ uviedol Christenko.

Do súťaže sa pôvodne prihlásili traja uchádzači a víťazom sa stala spoločnosť AVE Východ, ktorá mestu ponúkla za tento balík akcií 4,61 milióna eur. Mesto potom vyzvalo majoritného akcionára, aby sa vyjadril, či si uplatní predkupné právo a ponúkne za akcie cenu, za ktorú ju chcel kúpiť víťaz súťaže.

Majoritný akcionár svoje predkupné právo využil. Na margo dnešného výsledku poslanec Marcel Giboda po schválení odpredaja akcií Kositu v rozprave vyjadril, že dnešné zastupiteľstvo opúšťa, keďže sa nemôže pozerať na to, ako bohapusto sa rozpredáva majetok mesta.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre