Košice privítali výstavu o Mirovi Žbirkovi

KošiceSpravodajstvo

Potrvá do leta.

Po Prahe a Bratislave sú Košice tretím mestom, ktoré privítalo výstavu Miro Žbirka – Roky a dni. Vo Východoslovenskom múzeu si ju včera (1.12.) mohli prehliadnuť prví hostia. Súčasťou vernisáže bola aj prezentácia knihy z edície luxusná knižnica Miro Žbirka – Roky a dni Memory Book, ktorú do života uviedla Marika Gombitová.

Návštevníci sa zoznámia nielen s hudobnou kariérou umelca, ale aj s jeho osobným životom. Cestu interpreta a jeho viac ako 50-ročnú kariéru mapuje viac ako 300 artefaktov. Medzi relikviami sú gramofón z mladosti, magnetofón Sonet Duo, kožená bunda, tenisky, ktoré nosil k obleku, typické okuliare, dodnes nezverejnené fotografie, plagáty z koncertov, single, cédečka aj LP platne, ktoré vyšli u nás i v zahraničí. Medzi exponátmi nechýba Zlatý slávik za rok 1982 či soška Anděla Českej akadémie populárnej hudby za Double Album v roku 2019.

Súčasťou výstavy je aj originálny Mekyho sveter z filmu Neberte nám princeznú, LP platňa Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band skupiny Beatles, na ktorom má venovanie od Paula McCartneyho z jeho pražského koncertu v roku 2004, alebo svadobné oznámenie zo 7. októbra 1988, kedy sa zosobášili s Katkou Žbirkovou.

Publikácia, ktorá vychádza v týchto dňoch, predstavuje Žbirku formou rozhovorov s dôležitými ľuďmi jeho života. Začína detstvom na Račianskom mýte, pokračuje rodinou, hudobnými začiatkami, Bratislavskou lýrou, Zlatým Slávikom, sťahovaním do Prahy, novou etapou až po album Posledné veci, ktorý dokončil jeho syn David. Súčasťou kompletu je ozdobné puzdro, LP platňa Meky Alive so záznamom jeho posledného koncertu a Fanzin magazine.

„O Mekym už vyšlo veľa kníh, aj u nás k jeho päťdesiatke, ale keď sme sa s ním rozlúčili, myslela som si, že by bolo dobré urobiť poctu velikánovi slovenskej a českej hudobnej scény. Na tejto knihe sme robili rok a pol, chceli sme ju pôvodne vydať k výstave v Bratislave, ale nepodarilo sa, lebo toľko bolo roboty so spracovaním, že ju vydávame až teraz,“ uviedla zakladateľka vydavateľstva Ikar Gabriela Belopotocká.

Metropola východu je tretím miestom tejto originálnej výstavy.

„Som veľmi rada, že sa to podarilo tu v Košiciach. Meky vždy hovoril, že každé turné ešte za éry Modusu sa tu buď začínalo alebo končilo. Turné 2016 s Marikou sme zakončili tu, takže Košice je taká srdečná záležitosť. Konečne som si ich mohla poriadne prehliadnuť, pretože väčšinou sme prišli na koncert, prespali a hneď išli preč. Tentokrát som tu strávila a strávim dlhšie, pretože sa sem budem vracať určite často,“ povedala Katka Žbirková.

Výstavu, ktorá je už prístupná aj pre širokú verejnosť, otvorila Marika Gombitová.

Som veľmi šťastná, že som tu v Košiciach, pretože ma viažu spomienky na moju strojnícku priemyslovku, kde som študovala, ale hlavne že som tu na tomto mieste, pretože nám všetkým Meky chýba. Som veľmi šťastná, že sa to Katke tak podarilo. Videla som celú výstavu, Katka ma sprevádzala. Je to úžasné, čo sa tu podarilo,“ doplnila speváčka.

Výstava Miro Žbirka – Roky a dni potrvá do 16. júna budúceho roka.

 

Zdroj: TASR

Komentáre