Košice Runway Run pokrstil dážď, nočných bežcov to nezastavilo, na štarte ich bolo takmer 1600

KošiceŠport

„Štvrtý ročník Košice Runway Run si budeme navždy pamätať,“ kričali bežci v cieli.

Foto
Bežcov neodradil ani dážď, štvrtý ročník Košice Runway Run bude pamätný / TV KOŠICE

Metropola východu otvorila v sobotu (27.4.) večer jarnú bežeckú sezónu. Košické letisko sa zmenilo na športovisko. Aj napriek dažďu, ktorý prišiel presne so štartom, si bežci netradičnú trať užívali  a do cieľa sa ponáhľali s úsmevom na perách. „Bol to ročník, na ktorý nezabudneme a je to pecka, prší, ale sme šťastní,“ zhodnotili premočení bežci v cieli.

Foto
Na štart Košice Runway Run 2019 sa napokon postavilo 1598 bežcov  / TV KOŠICE

Beh po dráhe Letiska Košice je jediný svojho druhu v rámci celého Slovenska, organizátori sú vždy pripravení na všetky možné verzie, keďže počasie môže obzvlášť v apríli prekvapiť. Celkovo sa na beh zaregistrovalo viac ako 1800 bežcov. „Som rád, že štvrtý ročník Košice Runway Run dopadol nad očakávania, prelomili sme všetky možné rekordy, myslím, že sme boli dostatočne pokrstení aj dažďom, ale fascinujúce na tom celom je to, že ľudia z toho mali dobrý pocit, a to aj napriek dažďu. Pripravovali sme sa počas celého dňa, sledovali sme všetky radary, na dážď sme však boli pripravení, raz to muselo prísť,“ priblížil Marek Petráš z Rádia Košice, ktoré je hlavným organizátorom podujatia.

Zaujímavosťou štvrtého ročníka je fakt, že čoraz obľúbenejšia je trať 5k, vybralo si ju o tretinu viac bežcov než 10k. Košice Runway Run hostil viac mužov, na beh sa ich prihlásilo o tretinu viac ako žien. Na trati nechýbali ani deti, ktoré ocenili vzletovú dráhu, na ktorú sa bežne nedostanú, no aj detaily ako svetielka na trati, balóny pri štarte, helikoptéru nad hlavou či poctivo vybehanú a zmáčanú medailu v cieli. Najstarším bežcom sa stal Michal Laško zo Spišskej Novej Vsi, najmladší bežec bol Martin Ferencz z Košíc.  

Na trati sme okrem slovenčiny počuli aj iné jazyky, a to bežcov z Rakúska, Belgicka, Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska či Nórska. Letisko Košice si záujem o beh pochvaľuje:

„Lety neskoro večer a počas noci nemáme, a to je šanca pre zatvorenie letiska. Je to tiež veľká výzva pre náš personál a bezpečnostné zložky. Musíme o tom upovedomiť našich partnerov a oni to musia odsúhlasiť. Je to pre nás výzva, ale je to možné. Sme hrdí na to, že sme partneri a mohli sme Košice Runway Run organizovať. Behať po ploche, kde sa zvyčajne pohybujú len lietadlá, je naozaj jedinečný  pocit. Aj ja som absolvoval runway run pred dvomi rokmi a bol to skvelý pocit,“ uviedol riaditeľ Letiska Košice Michael Tmej, ktorý si tento beh užil z iného pohľadu – beh odštartoval výstrelom.

Rádio Košice a Letisko Košice si pre bežcov pripravili výhry v podobe poukážok na nákup leteniek do ľubovoľnej destinácie s odletom z Košíc. Letenky si tak z behu odniesli traja najrýchlejší muži a tri najrýchlejšie ženy v behu na 5 km a 10 km. Letisko myslelo aj na najmladších účastníkov, a tak pripravilo rodinnú letenku pre 4 osoby pre najrýchlejšie dievča a najrýchlejšieho chlapca do 15 rokov.

Športovcov už tradične na trati povzbudzovali BUBONZ, hudba a osvetlená dráha – v tomto ročníku s novými efektmi. Na druhej strane, pred terminálom i v ňom si deti užívali nafukovací hrad, zapájali sa do súťaží, rovnako ako bežci a návštevníci podujatia.

Foto
Michael Tmej beh odštartoval výstrelom / TV KOŠICE

NAJRÝCHLEJŠÍ 10K

Na desaťkilometrovej trati v kategórii mužov triumfoval Richard Zvolánek s časom 0:33:04. Druhé miesto obsadil Vladimír Majerčák (0:35:02) a na bronzovej pozícii sa umiestnil Marek Mockovčiak, ktorý dobehol s časom 0:35:24.

Najlepšou bežkyňou na rovnakej trati sa stala Barbara Chrenková s časom 0:39:49. Druhé miesto patrí Miriam Reistetterovej (0:44:11) a pomyslený bronz získala Ivana Šucová, ktorá dobehla do cieľa za 0:44:50.

NAJRÝCHLEJŠÍ 5K

Víťazom na päťkilometrovej trati v kategórii mužov sa stal Patrik Vyšňovský, ktorý to zvládol za 0:16:04. Na druhom mieste skončil Michal Lami s časom 0:16:13. Ako tretí dobehol do cieľa Andrej Antal (0:16:52).

Päť kilometrov najlepšie zo všetkých bežkýň zvládla Michaela Ivančová, a to za čas 0:20:24. Za víťazkou ako druhá dobehla Simona Čonková s časom 0:22:12 a tretiu priečku obsadila Lucia Tverďáková (0:22:28).

Foto
Najrýchlejší muži v kategórii 10K / TV KOŠICE

KATEGÓRIA DO 15 ROKOV A NAJRÝCHLEJŠIE TÍMY

Košice Runway Run sa zúčastnili aj deti do pätnásť rokov. Najlepším sa stal Patrik Maťas, ktorý päťkilometrovú trať zvládol za 0:20:23. Skvelé druhé miesto získal Samuel Jakub (0:20:25) a ako tretí skončil Lukáš Vana (0:20:54). Z dievčat do pätnásť rokov triumfovala Michaela Ivančová (0:20:24), druhé miesto obsadila Kristína Kobularčíková (0:23:27) a ako tretia dobehla Maria Stacey Žeňuchová (0:24:32).

Do jedinečného behu sa zapojili aj tímy. Tým najlepším na päť kilometrov sa stal ESET s časom 0:16:09. Na druhom mieste skončil BEKELE (0:18:21) a tretie miesto obsadil ŠK Banské (0:19:05). Na desaťkilometrovej trati zvíťazil tím Trávožrúti s časom 0:34:44. Striebornú priečku obsadil tím Vienna Airport (0:40:10) a tretie miesto patrí tímu T-Systems Slovakia s časom 0:42:26.

Kompletné výsledky nájdete TU.

Foto
Nie, nesnežilo, to si len počasie robilo čo chcelo :-) / TV KOŠICE

NA LETISKU O ROK, V CENTRE MESTA O PÁR MESIACOV

Košice Runway Run sa stáva z roka na rok obľúbenejším behom. V aktuálnom ročníku prilákal okrem východniarov aj bežcov z Banskej Bystrice, Bratislavy, Žiliny, zastúpenie mala aj Považská Bystrica, Zvolen, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Bojnice, Šaľa, Trenčín, Trnava, Dunajská Lužná či Brezno.

„Samozrejme, chystáme aj piaty ročník Košice Runway Run, bude 25. apríla 2020, už teraz všetkých pozývame, ale aby naši bežci nemuseli dlho čakať, 6. septembra 2019 ich očakávame na Košice Night Run, stretneme sa v historickom centre Košíc tak, ako každý rok,“ dodal na záver Petráš. 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

 

Komentáre