Posledná rozlúčka s rómskym kráľom Róbertom I. bola v sprievode bielych koní a smútočnej hudby

KošiceSpravodajstvo

Pohreb bude pokračovať dnes o 13.00 hod. na Verejnom cintoríne.

V metropole východu sa dnes uskutoční pohreb Róberta Botoša, ktorý bol v roku 2014 korunovaný za rómskeho kráľa. Pre zdravotného problémy zomrel v nedeľu (15.2.).

Posledná rozlúčka sa niesla v honosnom duchu. Dopoludňajší smútočný sprievod smeroval od sídla Ústavného súdu Slovenskej republiky k Dómu sv. Alžbety až na Alžbetinu ulicu. Truhlu so zosnulým viezol špeciálny pohrebný koč ťahaný štyrmi bielymi koňmi. Organizátori pohrebu požiadali o prejazd zmieneného koča po Hlavnej ulici. V sprievode za ním so živou hudbou išli desiatky pozostalých a účastníkov. Na plynulý a bezpečný prejazd dohliadali mestskí policajti. Nevšedný úkaz s kočom, koňmi a hudbou v centre mesta vzbudil veľkú pozornosť okoloidúcich.

Foto
Košice sa lúčili s rómskym kráľom Róbertom I. v sprievode bielych koní a smútočnej hudby / TASR

Smútočný obrad bude pokračovať dnes o 13.00 hod. na Verejnom cintoríne v Košiciach.

Botoša korunovali za rómskeho kráľa Róberta I. 12. apríla 2014. Košického podnikateľa ako nositeľa tohto titulu si pred tým zvolili predstavitelia slovenských Rómov. Za svoju úlohu označil najmä zjednocovanie komunity a prinavrátenie správnych hodnôt. Na korunovačnej slávnosti v Dome umenia sa zúčastnili početní hostia zo Slovenska i zahraničia. Zlatá koruna Róberta I. bola tiež vyrábaná na mieru.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre