Košice sa snažia Ukrajincov integrovať do spoločnosti

KošiceSpravodajstvo

Mesto však pripravuje aj krízový plán.

V Košiciach sa dnes uskutočnilo diskusné fórum, ktoré je súčasťou podujatia Dni Charkova. Odborníci sa v rámci štyroch panelov venovali potenciálnemu rozvoju medziregionálnej spolupráce na úrovni samospráv, úlohe mimovládnych a humanitárnych organizácií v procese integrácie ukrajinských obyvateľov, kritickej infraštruktúre, hospodárskej a energetickej transformácii s ohľadom na udržateľnosť, ako aj obojstrannému prenosu skúseností. Za ukrajinskú stranu sa zúčastnila Julia Zghurska z Charkovského mestského úradu. Ako uviedla pre Rádio Košice, spoluprácu medzi Košicami a Charkovom hodnotí pozitívne, partnerská dohoda už podľa nej priniesla aj prvé výsledky:

„V rámci daného projektu mesta v rozšírenom európskom priestore vidíme tu spoluprácu ako prejav dôvery, hlavne zo strany Košíc, pretože práve tie nám poskytli spoluprácu v tomto projekte. Je to pre nás dôležité lebo Charkov predtým nemal skúsenosť s projektmi grantových schém a práve realizácia tohto projektu a jeho pozitívne výsledky nám dajú možnosť v budúcnosti podieľať sa na iných projektoch v rámci grantových schém.“

Foto
V Košiciach sa dnes uskutočnilo diskusné fórum, ktoré je súčasťou podujatia Dni Charkova / facebook.com/mckosicestaremesto

Výziev do budúcna je podľa nej veľa, aktuálne spolupracujú pri príprave projektu na zelenú energetiku.

„V budúcnosti chceme hovoriť aj o zapojení Slovenska do podnikateľského sektora v súvislosti s obnovením Charkova. Aj preto je dôležité, aby spolupracovali orgány, samosprávy, mestské úrady, akademické obce, podnikateľský sektor, aby sme sa spolu zapojili a tvorili tie najlepšie výsledky,“ dodala Zghurska.

V Košiciach aktuálne žije okolo 7000 ukrajinských odídencov, z toho okolo 400 detí. Splnomocnenec pre pomoc vojnovým utečencom mesta Košice Roman Dohovič, nám vysvetlil, že po prvotnej humanitárnej pomoci sa aktuálne zameriavajú najmä na integráciu týchto ľudí do spoločnosti:

„Košice veľmi úzko spolupracujú s medzinárodnými organizáciami, máme relatívne veľký projekt spoločne s UNICEF, spolupracujeme s Úradom vysokého komisára pre utečencov, ale aj s inými neziskovkami či mimovládnymi organizáciami, ktoré v tejto oblasti pôsobia. Zisťujeme, kto dokáže aké služby poskytovať a takýmto spôsobom ich prepájame a dávame tie informácie obyvateľom, ktorí sú na území Košíc.“

Ako ale dodal, od apríla môže prísť veľa Ukrajincov o dočasné bývanie a opäť skončiť na ulici. Vláda totiž zrušila príspevok pre odídencov. Aj keď podľa jeho slov má mesto pripravený krízový plán, zrušenie finančnej motivácie ubytovať Ukrajincov nevidí ako šťastné riešenie, podľa neho len prinesie ďalšie problémy:

„Bol by to krok o dva roky späť, vrátili by sme sa do pozície, keď sme boli na začiatku vojny a tieto veci sme riešili núdzovo. Túto vec by bolo treba riešiť systémovo. Často sa mohlo stať, že ten príspevok bol zneužitý a vyplácaný ľuďom, ktorí to už nepotrebovali, ale nedá sa to vyriešiť tak, že ho zo dňa na deň zruším. Treba dať nejaké prechodné obdobie, treba tých ľudí upozorniť, aké sú na to pravidlá, aby sa na to vedeli pripraviť. Kto bude mať nárok na pokračovanie príspevku, kto už nie, pretože si už našiel prácu na Slovensku, o tomto by sme sa mali baviť.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE
 

Komentáre