Občania však majú k dispozícii takmer 50 odberných miest.
Mesto Košice od začiatku tohto roka zorganizovalo šesť kôl plošného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19, ktorých sa zúčastnilo takmer pol milióna ľudí. Viac ako 4000 občanov odchádzalo domov s pozitívnym výsledkom testu na koronavírus. Zakúpenie ochranných pomôcok bolo vyčíslené na takmer 200-tisíc eur, pričom testovanie stálo približne 1,5 milióna eur. Štát to bude mestu postupne refundovať.
Košická samospráva zatiaľ neplánuje zorganizovať ďalšie kolá plošného testovania. Námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbáľová uviedla, že mobilná odberová jednotka otestovala takmer 3000 ľudí bez domova:
„Za celé obdobie sme zachytili len 15 pozitívnych prípadov, v iných mestách to bolo omnoho viac. Môžeme skonštatovať, že miera pozitivity v týchto komunitách bola pod mestským priemerom.“
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček skonštatoval, že situácia v Košiciach je aj naďalej vážna a zlepšovanie je buď minimálne, alebo k nemu nedochádza. Zároveň vyzval obyvateľov, aby sa riadili COVID automatom a chodili sa testovať:
„Je to jeden zo spôsobov, ako udržať naše mesto nad tou pomyselnou čiarou,“ povedal Polaček s tým, že mesto posúva štátu štafetu testovania:
„Túto úlohu má od začiatku, nespadá to do portfólia samospráv ako takých. Do tejto chvíle mestá a obce testovali, pretože sme potrebovali vyplniť priestor, kde súkromné podnikanie, fyzické a právnické osoby nemali možnosť testovať. Štát im túto možnosť vytvoril.“
V metropole východu je k dispozícii takmer 50 MOM a podľa Polačeka by mali pribúdať ďalšie:
„Preto nie je priestor na to, aby samospráva vstupovala do konkurencie s týmito súkromnými odbernými miestami.“
Do konca februára budú otvorené tri veľkokapacitné odberné miesta zriadené mestom, a to na magistráte, v amfiteátri a Športovo-relaxačnom centre na ulici Milosrdenstva.
Zdroj: TASR