Košice trápia žobrajúci bezdomovci aj nedostatočný kamerový systém

KošiceSpravodajstvo

Zmena v zákone by mohla priniesť možnosť sankcionovať neprispôsobivých občanov.

Kamerový systém v Košiciach je dlhodobo v nevyhovujúcom stave a pravidelne aj terčom kritiky starostov či mestských poslancov. 

„Nemám pocit, že v otázke kamerového systému a jeho rozvoja v Košiciach máme pevne opraty v rukách, ak ešte zoberiem do úvahy, že koľko eurofondov bolo teraz na smart riešenia na kamerové systémy a rôzne riešenia, ktoré mohlo mesto čerpať. Poviem len taký príklad – nielen moja mestská časť, ale aj iné – ak chceme nejaké kamery, buď si ich musíme zaplatiť, ale potom je väčší problém s tým, aby sme sa napojili na centrálny pult mestskej polície, povedal starosta Sídliska KVP Ladislav Lörinc. 

„Aj my pracujeme pol roka na tom, aby sme získali povolenie na napojenie kamery. V mestskej časti chýbajú kamery – napríklad minulý týždeň v jeden deň boli ukradnuté v našej mestskej časti dve autá – a nie sú kamerové záznamy,“ doplnila starostka Juhu Anna Súkeníková. 

Foto
Ilustračná fotografia / KOŠICE ONLINE

Vlani bolo v meste nainštalovaných spolu 25 kamier, a to na Terase, v Košickej Novej Vsi, na Pereši, v Starom Meste aj na Severe. 

„Momentálne potrebujeme upgradovať hardvér, softvér a tak ďalej. Máme problém takisto so servermi, ktoré už kapacitne nestíhajú, čo sa týka technológie Bosch. Potrebujeme nielen nové kamery, ale potrebujeme predovšetkým vymeniť tie staré. Takže tento rok neuvažujeme o žiadnych nových kamerách, čo sa týka Bosch, ale o uprade celého systému a výmene tých technologických prvkov vrátane kamier, ktoré sú už opotrebované. Máme kamery, ktoré sú nainštalované už 15 alebo aj viac rokov. Ich oprava je nerentabilná,“ reagoval náčelník mestskej polície Slavomír Pavelčák. 

Pripomienky poslancov v oblasti bezpečnosti smerovali aj k žobrajúcim bezdomovcov v centre mesta, ktorí obťažujú domácich aj návštevníkov, a to najmä pri katedrále a často aj vnútri počas bohoslužieb.

„Áno, je to problém. Nielen pred týmto chrámom, máme aj iné stánky, kde títo bezdomovci otravujú, obťažujú. My sa snažíme ad hoc tieto osoby z miesta vykázať, ale oni sa po čase vrátia. V súčasnosti je v zmysle priestupkového zákona nemajetný človek nepostihnuteľný. Takže je tu problém, ako ich sankcionovať. Ale takisto je to v procese riešenia, chceme upraviť zákon, aby tu bola možnosť uložiť im sankciu – verejnoprospešné práce, uzavrel náčelník. 

Komentáre