Jej výsledkom je napríklad železničné spojenie Bratislavy s Kyjevom.
V Košiciach sa uskutočnilo zasadnutie medzivládnej komisie pre hospodársku, priemyselnú a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskom a Ukrajinou. Podpredseda vlády Peter Kmec uviedol, že pokračujú v intenzívnych diskusiách o viacerých strategických projektoch.
„Aj na tomto stretnutí sa ukázalo, že top prioritou je momentálne budovanie infraštruktúry, predovšetkým železničnej a cestnej. Pred mesiacom sa uskutočnilo spoločné zasadnutie vlád, kde opätovne bolo zdôraznené, že musíme dobudovať infraštruktúru a hraničné priechody tak, aby sme pri rozširovaní našej spolupráce mohli fungovať efektívne a rýchlo.“
Podľa Kmeca má zo spoločných projektov profitovať nielen Slovensko a Ukrajina, ale aj celá Európska únia:
„Od 15. decembra, tak ako bolo dohodnuté na úrovni premiérov, bude spustená priama železničná linka medzi Kyjevom a Bratislavou. Takže jeden z tých strategických projektov, ktoré sme si predsavzali – aby sme umožnili ukrajinským občanom jednoduchšie cestovať do Európskej únie – tento projekt sa naplní ešte do konca roka.“
Hoci sa na aprílovom spoločnom vládnom rokovaní avizovalo spojenie Kyjeva s Košicami, ukrajinskú metropolu napokon prepoja s Bratislavou. Dôvod tejto zmeny neuviedli.
Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Julia Svyrydenko ocenila slovenskú podporu a pomoc Ukrajine:
„Sme vďační za to, že ste poskytli útočisko pre viac ako 150-tisíc Ukrajincov, ktorí hľadali útočisko počas vojny. Ďakujem aj za to, že poskytujete našim núteným migrantom zdravotné poistenie, podporujete ukrajinskú mládež a športovcov, ktorí boli nútení ponechať svoj štát kvôli invázii Ruska na Ukrajinu.“
Zároveň ocenila ochotu slovenských podnikateľov investovať do projektov na Ukrajine. Práve v tejto oblasti má pomôcť slovensko-ukrajinské biznis fórum, ktoré sa dnes uskutoční v Košiciach. Jeho cieľom je posilniť spoluprácu v regióne a otvoriť dvere novým obchodným príležitostiam.