Košická botanická záhrada sa premenila na raj motýľov

KošiceZaujímavosti

Návštevníci uvidia aj vzácne druhy.

V tropickom skleníku Viktória Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (BZ UPJŠ) sa dnes začal 15. ročník výstavy Motýle exotických trópov. Záujemcovia ju môžu navštíviť do 30. júna, a to každý deň od 9.00 do 17.00 hod. Vo vestibule je inštalovaná prezentácia zbierky preparovaných motýľov a iného hmyzu v spolupráci s Michalom Zacharom. Návštevníci si tam môžu pozrieť aj výstavu malých bezstavovcov vo viváriách.

Do konca júna bude do botanickej záhrady dopravených zhruba 7000 kusov kukiel motýľov pôvodom z trópov celého sveta. Postupne bude predstavených vyše 100 druhov a foriem motýľov, pričom niektoré z nich sa objavia len v jednotlivých exemplároch. Riaditeľ BZ UPJŠ Pavol Mártonfi povedal, že pred vyše týždňom boli prvé kukly pripravené na liahnutie:

„V týchto dňoch sa už dospelé jedince začínajú predstavovať v plnej kráse vďaka čomu bude mať verejnosť možnosť obdivovať ich naplno od prvého dňa výstavy. Skúšobná zásielka z Kostariky, ktorá mala potvrdiť, že hlavné dodávky kukiel zvládnu cestu bez vážnejšieho rizika, dorazila do Košíc s väčším časovým predstihom. Motýle z tejto prieskumnej zásielky sa bez zásadnejších problémov vyliahli. V skleníku už dokonca dokončujú svoj vývin prvé húseničky z vlastného chovu.“

Foto
V Botanickej záhrade sa začal 15. ročník výstavy Motýle exotických trópov (Ilustračná fotografia) / TASR

Vedúci Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry BZ UPJŠ Robert Gregorek vysvetlil, že vlastné odchované motýle sú vyvinuté najkrajšie a vedia sa opakovane postarať aj o nové potomstvo v umelom prostredí:

„Žijú si u nás v blahobyte, majú zaistenú atraktívnu potravu vo forme prirodzeného nektáru z kvetov či nakvaseného ovocia a niektoré sa živia aj peľom kvetov. Pre húseničky skupiny motýľov z Južnej a Strednej Ameriky sme napestovali živné rastliny, aby bolo možné ich rozmnoženie. Vďaka tomu vzniknú aktívne húfy týchto motýľov v hojnom počte.“

Motýľ Attacus atlas pôvodom z tropickej časti Ázie prežíva v dospelom štádiu života aj voľne v prírode len tri dni. Zároveň má najväčšiu plochu krídel na svete a je zaujímavý aj svojím sfarbením.

„Na výstave čaká návštevníkov mnoho zaujímavých druhov, jedným z takých, ktorý doposiaľ počas motýlej šou nebol prezentovaný, je Panacea prola. Jeho domovom je územie od Kostariky po južnú Brazíliu, no najčastejšie sa vyskytuje na úpätí východných peruánskych Ánd. Rozpätie krídel má do 7,5 centimetrov a vizuálne je zaujímavý tým, že zadnú stranu spodných krídel má jasne červenú. Za zaujímavosť môžeme pokladať aj to, že hoci je v prírode miestami jeho výskyt hojný, o jeho živote sa vie toho pomerne málo. Húsenice sa živia listami stromu so slovenským pomenovaním orieškovec – Caryodendron orinocense, ktorý je známy jedlými semenami a ako zdroj oleja s oceňovanými zdravotnými a kozmetickými účinkami,“ dodal vedúci Oddelenia zoológie a ochrany rastlín BZ UPJŠ Martin Suvák.

Komentáre