Košická činohra pripravila slovenskú premiéru hry Znovuzjednotenie Kóreí

KošiceKultúra

Šesť hercov vo vyše päťdesiatich postavách rozohrá hru o rozdielnosti vo vzťahoch vo svete mužov a žien a o hľadaní cesty k sebe.

Činohra Štátneho divadla Košice uvedie 16. februára v slovenskej premiére hru Znovuzjednotenie Kóreí z pera jedného z najuznávanejších súčasných francúzskych autorov a držiteľa prestížnej Ceny Moliéra Joëla Pommerata.

Ako uviedol hovorca divadla Svjatoslav Dohovič, hoci názov vyvoláva dojem politického pozadia, v skutočnosti rozhádaný a rozdelený polostrov symbolizuje rozdelenosť medziľudských vzťahov, ktoré vo vyše päťdesiatke postáv v rôznych situáciách rozohráva šestica hercov – traja páni a tri dámy. Jeho hra Znovurozdelenie Kóreí vznikla v roku 2013.

„Hoci hra nie je o rozdeleniach politických, mohla by byť o rozdeleniach vo svete mužov a žien, o rozdielnosti v našich vzťahoch a o hľadaní cesty k sebe. Alebo o komplikáciách vzájomných neporozumení, ktoré nášmu zjednoteniu bránia. Sled krátkych situácií, niekedy ironických, niekedy groteskných, inokedy absurdných, ale predovšetkým ľudských, spája práve to zjednotenie,“ hovorí dramaturgička Miriam Kičiňová.

Foto
Činohra Štátneho divadla Košice uvedie hru Znovuzjednotenie Kóreí v premiére 16. februára / TASR

Vzrušujúco komplikované vzťahy

Autor našiel inšpiráciu v Ingmarovi Bergmanovi, Edwardovi Albeem či Arthurovi Schnitzlerovi a v ich postavách manželiek, mužov, neviest, ženíchov, sestier, prostitútok, kňazov, šéfov, sekretárok, veľkých lások i sklamaní. Šesť hercov na javisku predstavuje spolu 24 mužov a 28 žien, ktorí milujú, zamilovali sa, alebo milujú niekoho iného, alebo iba počuli o láske.

„Kombinácia ich vzťahov v brilantných dialógoch povie čosi o tom, prečo je to medzi severom a juhom tak vzrušujúco komplikované,“ dodáva Kičiňová.

Režisérkou nového titulu v repertoári je Júlia Rázusová, pre ktorú je to po slávnej hre Edwarda Albeeho Kto sa bojí Virginie Woolfovej? druhý režijný čin v košickom divadle. Scénu a kostýmy navrhla Markéta Plachá, hudbou prispel Košičanom tiež známy Marián Lejava.

Vo vyše päťdesiatke postáv sa predstavia tri herečky a traja herci – domáce Alena Ďuránová, Tatiana Poláková a hosťujúca Gabriela Marcinková Mihalčinová a na mužskej strane sa spolu s domácimi Andrejom Palkom a Petrom Čižmárom predstaví hosťujúci Braňo Mosný.

Foto
Režisérkou nového titulu v repertoári je Júlia Rázusová (na snímke), pre ktorú je to druhý režijný čin v košickom divadle / TASR

Pocity, ako pri čítaní knihy

Hercovi, dramatikovi a režisérovi Joëlovi Pommeratovi (1963) divadlo učarovalo už v dvanástich rokoch, keď prvý raz navštívil veľký festival v Avignone. Rozhodol sa stať hercom a už ako 19-ročný sa presťahoval do Paríža. Neľahkého hereckého povolania sa vzdal po niekoľkých rokoch a začal sa venovať písaniu a réžii.

V roku 1990 inscenoval v parížskom divadle Clavel svoju prvú hru Le Chemin de Dakar (Dakarská cesta) a založil svoju vlastnú divadelnú spoločnosť Louis Brouillard Company. V nasledujúcich rokoch uviedol množstvo úspešných titulov a v rokoch 2008 až 2011 bol štyrikrát nominovaný na prestížnu divadelnú Cenu Moliéra v kategórii Najlepší žijúci autor francúzsky písaných hier a v roku 2011 ju aj získal. V roku 2016 získal aj prestížnu Európsku divadelnú cenu.

Vo svojich hrách Pommerat ako režisér kladie veľký dôraz na samotné inscenovanie. Ako hovorí, chce vytvoriť osobitný vzťah medzi javiskom a hľadiskom a dosiahnuť na scéne taký efekt, aby mal divák pocity ako pri čítaní knihy a pri vnímaní zapojil aj svoju predstavivosť.

 

Zdroj: SITA

Komentáre