Zlepšia sa možnosti jej financovania.
Do zoznamu pamätihodností mesta Košice sa dostane Košická detská historická železnica. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na svojom ostatnom zasadnutí. Tento krok prinesie lepšie možnosti čerpania finančných prostriedkov na revitalizáciu, a to z grantových schém, dotačným programov a eurofondov.
„Košická detská historická železnica v sebe zahŕňa historickú, spoločenskú, krajinnú, urbanistickú, architektonickú a technickú hodnotu viažucu sa k histórii mesta. So svojou kultúrnovýchovnou a vzdelávacou funkciou je svedkom doby a zároveň živou ukážkou funkčnosti niekdajšej prevádzky úzkorozchodných, parostrojných a aj pionierskych, respektíve detských železníc," uviedlo mesto v materiáloch pre poslancov,“ uviedlo mesto.
Predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský uviedol, že na železničke vyrástlo už niekoľko generácií Košičanov:
„Košická detská historická železnica od svojho založenia pred 70 rokmi zohráva významnú úlohu nielen v oblasti kultúrneho a historického dedičstva mesta Košice, ale aj v oblasti turizmu a vzdelávania mládeže.“
Zaradenie do zoznamu podľa Lehotského okrem iného posilní povedomie verejnosti o dôležitosti ochrany a zachovania takýchto spoločensko-technických diel.
Súčasťou zápisu bude samotná trať, ale aj niekoľko rušňov či vozňov. Medzi nim tiež úzkorozchodné motorové rušne známe ako Janka a Danka z rokov 1959 a 1960 či parný rušeň Krutwig z roku 1957. Do registra nehmotných pamätihodností zas pribudne detská obsluha, parárska tradícia a atmosféra Čermeľského údolia.
Detská železnička je podľa mesta jednou z najväčších atrakcií v Košiciach. Na území bývalého Československa sa do súčasnosti zachovala ako jediná. Ide takmer o štvorkilometrovú trať v údolí Čermeľského potoka, ktorá spája rekreačné oblasti Čermeľ a Alpinka. Najvzácnejšie z hľadiska histórie je historické koľajivo, koľajnice a výhybky v stanici Čermeľ, ktoré boli vyrobené v rokoch 1888 až 1930.
Zdroj: TASR