Košická detská železnica otvára svoje brány verejnosti

KošiceZaujímavosti

Návštevníci budú musieť dodržiavať hygienické opatrenia.

Dobrovoľníci z občianskeho združenia Detská železnica Košice sa rozhodli od 8. mája otvoriť brány železničky. Neodradila ich ani aktuálna situácia v súvislosti so šírením COVID-19, ktorá si vyžiada prísne hygienické opatrenia. Návštevníci sa môžu tešiť na otvorené vozne a na pestrý program aj pre najmenších, ktorí sú už dva mesiace doma.

Tradičné slávnostné otvorenie sezóny Košickej detskej historickej železnice sa tento rok neuskutočnilo. Prekazili ho opatrenia prijaté kvôli koronavírusu. Súčasťou dnešného programu bude aj westernový prepad vlaku či stavanie mája. Ako uviedol predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský, otvorenie sezóny sa uskutoční za prísnych hygienických opatrení:

„Všetci si uvedomujeme vážnosť situácie okolo šírenia koronavírusu a chceme vyzvať všetkých na zodpovedný prístup a dodržiavanie pravidiel. Na druhej strane sme presvedčení, že otvorením železničky výrazne prispejeme k zmierneniu dopadov sociálnej izolácie mnohých rodičov s deťmi a vôbec verejnosti. Po dlhom čase zatraktívnime ich pobyt na čerstvom vzduchu jazdou unikátneho historického vlaku. Urobili tak už tatranské lanovky a po dohode s Alešom Bílekom, riaditeľom Čiernohronskej lesnej železnice, ale aj v zmysle druhej vlny uvoľnení, sme sa rozhodli odštartovať sezónu spoločne už tento piatok aj my.“

Foto
Parný rušeň Krutwig / TASR

Každý návštevník si pri vstupe do areálu železničky musí dezinfikovať ruky pripraveným prostriedkom. Samozrejmosťou je rúško, respektíve prekrytie horných dýchacích ciest. Návštevníci musia dodržiavať dvojmetrové rozostupy a akceptovať opatrenia regulácie počtu cestujúcich vo vagónoch.

„Tak, ako si ľudia nedokážu predstaviť Košice bez detskej železničky, ani my – železniční nadšenci – nedokážeme žiť a prežiť bez našich návštevníkov. Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodli podporiť železničku zakúpením cestovného lístka alebo online návštevou, prípadne iným darom. Spolupatričnosť s nami môžu vyjadriť aj zakúpením rúška s výročným logom 65-ročnej železnice. Zároveň spúšťame jesenný predpredaj lístkov za polovičné ceny, pomocou ktorých rovnako podporíte činnosť Detskej železnice,“ povedal Lehotský.

Prevádzkovatelia železničky vyzývajú návštevníkov na dodržiavanie bezpečnosti a zároveň na to, aby si zakúpili lístok na konkrétnu jazdu prostredníctvom online predaja, čo potvrdil aj Lehotský: „V prípade mimoriadneho záujmu verejnosti sme pripravení vypraviť aj posilové vlaky tak, aby neboli vagóny preplnené. Upozorňujeme tiež na dvojmetrové odstupy  pred pokladňou a prosíme o ich rešpektovanie. Ak by došlo k preplneniu stanice, areály železničky budeme priebežne uzatvárať.“

Odchody zo stanice Čermeľ sú naplánované počas celého víkendu podľa cestovného poriadku o 8.45, 10.30, 12.15, 14.15, 16.00 a 17.30 hod. Ako dodal Lehotský, keďže rodičia ostávajú s deťmi doma, železnička vypraví mimoriadne vlaky aj počas pracovného týždňa, a to v utorky a štvrtky: „Pripravili sme jazdy o 10.30 hod. pre škôlkarov a 14.15 hod. pre žiakov s rodičmi. Samozrejme, ak deti nebudú mať vyučovanie online, môžu prísť aj skôr.“

V prípade, ak bude záujem verejnosti, nie je vylúčené, že vlaky budú počas leta premávať každý deň. Jedinou podmienkou pre vypravenie mimoriadneho vlaku bude minimálne dvanásť platiacich cestujúcich. Železnička zároveň spustila predpredaj jesenných lístkov, ktoré sú oproti cenníkovým cenám o polovicu lacnejšie. Tie budú platiť na novembrové jazdy.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

 

Komentáre