Košická detská železnička má prvý drezinový ovál na Slovensku

KošiceZaujímavosti

Novinka je sprístupnená verejnosti.

Pri Košickej historickej detskej železnici na Alpinke sa dnes uskutočnilo otvorenie prvého drezinového oválu na Slovensku, ktorý meria približne 300 metrov. Záujemcovia môžu tento okruh absolvovať na cyklodrezine. Nezávislý drezinový ovál v Čermeľskej doline má takzvaný banský rozchod s rozmerom 600 milimetrov.

Autorom projektu je predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský, ktorý skonštatoval, že návštevníci sa takýmto spôsobom môžu oboznámiť s jazdou na koľajniciach:

„Dreziny sa dajú využívať len tam, kde nejdú vlaky. Toto je bezpečný ovál. Je takmer v úplnej rovinke a ľudia vyvinú len takú rýchlosť, akú dokážu sami natočiť.“

Turisti majú k dispozícii takzvané cyklodreziny poháňané pedálmi. Lehotský nevylúčil, že ak sa im podarí zohnať ďalšie financie, pribudnúť by mohli aj ďalšie:

„Veľmi atraktívne sú aj kyvadlové alebo pákové dreziny, kde sa akoby pumpuje.“

Foto
Nezávislý drezinový ovál v Čermeľskej doline má takzvaný banský rozchod s rozmerom 600 milimetrov / TASR

Dreziny sa v minulosti využívali a v súčasnosti sa tento trend ekologického a aktívneho využitia voľného času opäť vracia do povedomia. Ľahké koľajové vozidlá slúžili na dopravu niekoľkých pasažierov, väčšinou na služobné účely. Vzhľadom na technický pokrok postupne vymizli, ale našli využitie v turistickom ruchu.

Tento projekt bol financovaný aj z dotačného programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita vo výške viac ako 42-tisíc eur. Riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková zdôraznila, že Čermeľ má veľký turistický potenciál:

„Drezinový ovál je jednoznačným lákadlom a dotvorí zážitok z detskej železnice a jazdy vo vagónoch ťahaných historickými rušňami,“ uviedla Vargová Jurková s tým, že podporu z krajského dotačného programu získal tento rok aj jeden projekt na konečnej stanici detskej železničky:

Na Alpinke pribudne adrenalínové 3D bludisko, projekt s názvom Svet plný oddychu a zábavy. V troch výškových úrovniach nad zemou bude osem prekážok, 11 domčekov a nakoniec točitý tobogan, ktorý návštevníkov ľahko a hlavne bezpečne vráti naspäť na zem.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre