Košická knižnica sa rozšírila o osobnú zbierku kníh a dokumentov Ivana Chalupeckého

KošiceSpravodajstvo

Najucelenejšia časť sa týka historického regiónu Spiš.

V priestoroch Regionálneho centra Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hlavnej ulici v Košiciach vznikla špecializovaná Knižnica Ivana Chalupeckého, ktorá pozostáva z osobnej zbierky kníh a dokumentov významného predstaviteľa slovenskej historickej vedy, archivára, autora, pedagóga a znalca diela Majstra Pavla z Levoče.

Chalupecký bol prenasledovaný za svoj nesúhlasný postoj voči praktikám totalitného režimu a potláčaniu náboženských slobôd. Z tohto dôvodu bol vylúčený zo strednej školy a väznený. Venoval sa histórii a dejinám, najmä výskumu spišského regiónu, jeho sídiel, osobností, politických a spoločenských javov.

„Je pre nás cťou, že osobná zbierka Ivana Chalupeckého obohatila fond našej knižnice. Regionálne oddelenie získalo cenný zdroj informácií a poznatkov z oblasti slovenských dejín,“ povedala riaditeľka VKJB Soňa Jakešová s tým, že regionálne oddelenie sa kompletne zrekonštruovalo:

„Vytvorili sme tak estetický priestor na umiestnenie vzácnej zbierky vrátane študijných miest.“

Knižnica Ivana Chalupeckého má takmer 5000 dokumentov vrátane odbornej literatúry, beletrie, máp, pohľadníc či periodickej tlače v slovenskom, českom, nemeckom, latinskom či maďarskom jazyku. VKJB skonštatovala, že najucelenejšia časť zbierky sa týka historického regiónu Spiš:

„Je cenným zdrojom informácií pre ľudí so záujmom o regionálne dejiny východného Slovenska, všeobecné slovenské dejiny, cirkevné dejiny a teológiu, kunsthistóriu, biografistiku, archívnictvo či pomocné historické vedy.“

Chalupecký si podľa VKJB prial, aby jeho knižnica zostala zachovaná ako celok a slúžila verejnosti.

„Zo zbierky starých tlačí zaujme prvá normotvorná gramatika slovenského jazyka Antona Bernoláka (Grammatica Slavica) z roku 1790, výber z diela cisára Napoleona Bonaparteho (Oevres de Napoleón Bonaparte) vydaného v Paríži v roku 1821 či súbor turistických sprievodcov Vysokých Tatier z prelomu 19. a 20. storočia.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre