V Košickej kotline vyčíňalo tornádo

KošiceSpravodajstvo

Košickú kotlinu a východ Slovenska zasiahli prudké búrky a krupobitie. V obci Ploské bolo vo štvrtok okolo poludnia pri búrke pozorované tornádo, informuje na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav.

Foto
Tornádo pri obci Ploské / SHMÚ

Počasie na Slovensku ovplyvňuje studený front, ktorý na naše územie prináša početné búrky, ktoré sú v oblasti východného Slovenska aj výrazné. Vyskytli sa aj takzvené supercely, ktoré priniesli väčšie krúpy.

V súlade s očakávaniami sa dnes na našom území začínajú vyskytovať výraznejšie búrky. Prvé búrky sa vyskytli už krátko predpoludním a aktuálne búrková aktivita z hodiny na hodinu narastá. Na Slovensku sa už vyskytlo niekoľko búrok, ktoré pomerne rýchlo vznikli a rýchlo zanikli.

Najsilnejšie búrky sa dnes vyskytujú na východe Slovenska, kde už priniesli stovky bleskov a nebezpečné sprievodné javy. Podľa aktuálnych záznamov z detekcie bleskov udrelo na našom území k 13:30 už viac ako 600 bleskových úderov. Búrky sú predovšetkým na východe aj výrazné.

Búrky v oblasti východného Slovenska produkujú aj supercely. Jedna sa vyskytla v oblasti Prešova a druhá v oblasti Gemera. Krúpy spôsobujú najväčšie problémy. Aktuálne najnebezpečnejším sprievodným javom sú okrem prívalových zrážok aj krúpy. Krúpy v oblasti Moldavy nad Bodvou dosahovali priemer niekoľkých centimetrov a vrstva krúp dokonca zasypala cesty.

Foto
Strecha v obci poškodená búrkou a krupobitím / SHMÚ

Aktuálne sa pomerne intenzívne búrky vyskytujú v oblasti Košíc a Prešova. Supercelárne búrky, ktoré sa vyskytujú na východe Slovenska priniesli aj trombu, či dokonca tornádo. Tromba sa vyskytla v oblasti obcí Jasov, Drienovec, Debraď a Moldava nad Bodvou. Tromba je počiatočné štádium tornáda. Lievik sa však nedotkne zemského povrchu. 

Oveľa dramatickejšie to však vyzeralo v oblasti medzi Košicami a Prešovom v oblasti obcí Ortáše a Varhaňovce. Tu sa taktiež začínal vysúvať lievik, avšak ten sa podľa našich informácii krátko aj dotkol zeme. V obci Ortáše spôsobilo tornádo aj škody.

Medzičasom studený front prináša dážď do oblasti severozápadného Slovenska. Búrky sa však budú vyskytovať predovšetkým pred ním, teda pôjde predovšetkým o predfrontálne búrky, ktoré sa vyskytnú najmä na strednom a východnom Slovensku.

Komentáre