Košická nemocnica eviduje zvýšený počet pacientov s chrípkou

KošiceSpravodajstvo

Najúčinnejšou prevenciou je podľa odborníkov očkovanie.

Chrípková sezóna na Slovensku vrcholí a výnimkou nie sú ani Košice. Dosvedčuje to stav hospitalizovaných pacientov v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach, ktorí majú ťažký priebeh respiračných ochorení.

„Aktuálne až dve tretiny hospitalizovaných na našej klinike tvoria pacienti s komplikáciami, ktoré sú spojené s chrípkou. A nie sú to len seniori, ale bežne sa vyskytujú aj pacienti v produktívnom veku okolo 40 rokov, uviedol zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martin Novotný.

Odborníci upozorňujú, že chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a dokonca spôsobiť smrť.

„Môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania, či zápalovým ochoreniam srdca alebo infarktu,“ doplnil prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Počas chrípkovej sezóny sa odporúča nosenie rúška. Dôležité je častejšie umývanie rúk, pravidelné vetranie miestností, otužovanie, prechádzky na čerstvom vzduchu, dostatok spánku či pestrá strava bohatá na vitamíny.

Chrípková sezóna sa u nás začína začiatkom októbra a trvá približne do začiatku mája. Najúčinnejšou prevenciou vzniku infekcie je očkovanie, ktoré znižuje riziko komplikácií.

„V našom Vakcinačnom centre nie je potrebné sa vopred objednať, podmienkou na zaočkovanie je byť zdravý bez príznakov respiračného ochorenia. V prípade pochybností je v centre lekár, ktorý posúdi zdravotný stav záujemcu o očkovanie. Zároveň je možné zaočkovať sa proti chrípke aj Covidu-19 naraz, čo neprináša pacientovi väčší problém s komplikáciami po očkovaní, ako keď sa očkuje oddelene,“ dodal Novotný.  

Vo Vakcinačnom centre v areáli na Rastislavovej ulici sa očkuje proti chrípke a Covid-19 každý utorok od 8.00 do 12.00 hod. Očkovanie proti chrípke je pritom plne hradené poisťovňami.

Na Slovensku je hlboký prepad v zaočkovanosti osôb nad 65 rokov proti chrípke. Odborníci odporúčajú v tejto kategórii 75-percentnú zaočkovanosť, na Slovensku je však zaočkovaných 15 percent seniorov. Ide pritom o najrizikovejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu, ktorá je náchylná na závažné komplikácie spojené s chrípkou. Slovensko je v rebríčku zaočkovanosti na poslednom mieste.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie najmä pre tehotné ženy, ľudí starších ako 59 rokov, deti od 6 mesiacov do 5 rokov, osoby s chronickými ochoreniami, zdravotníckych pracovníkov či osoby, ktoré žijú v kolektívnych zariadeniach.

Foto
Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a identifikované etiologické agensy na Slovensku v chrípkovej sezóne 2024/2025 / UNLP Košice

Medzi najčastejšie mýty o chrípke a očkovaní patrí tvrdenie, že chrípka je len trochu silnejšia nádcha.

„Ak vírus chrípky dopadne na sliznicu dýchacieho traktu, začne sa množiť a vyvolá na nej zápal. Tento zápal môže vzniknúť na rôznych úrovniach - iba ako nádcha v nose, ale aj zápal v hrdle, prieduškách či v pľúcach,“ vysvetlil lekár Pavol Joppa. 

Ďalším mýtom je, že v prípade chrípky pomáhajú antibiotiká. 

„Antibiotiká sú určené na liečbu baktériových infekcií. Chrípka je vírusové ochorenie, na ktoré sú antibiotiká neúčinné. Ľahšie prejavy chrípky stačí liečiť symptomaticky ovplyvniť horúčku a kašeľ. So samotným vírusom si imunitný systém poradí. Ťažšie priebehy chrípky sa liečia antivirotikami,“ priblížil lekár. 

Mýty hovoria aj o tom, že očkovanie vyvolá chrípku. 

„Očkovacia látka neobsahuje vírus, iba jeho neúplné časti, tzv. antigény. Z očkovacej látky teda nie je možné, aby došlo k množeniu vírusu. Imunitný systém antigény spozná, osvojí si ich, vytvorí pamäťové bunky a pri kontakte s ozajstným vírusom rýchlejšie tvorí protilátky,“ uzavrel Joppa. 

Komentáre