Košická samospráva si neuplatní predkupné právo na akcie VVS

KošiceSpravodajstvo

Napriek tomu chce zabrániť prevodu akcií súkromníkom.

Poslanci mesta Košice na včerajšom (31.7.) zasadnutí zastupiteľstva rozhodli o tom, že samospráva nevyužije predkupné právo na akcie Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), ktoré chce predať obec Čerhov v trebišovskom okrese za 100-tisíc eur. Napriek tomu chcú zabrániť prevodu akcií súkromníkom.

Obec Čerhov v januári vyhlásila verejnú obchodnú súťaž na kúpu 5144 kusov cenných papierov VVS, ktoré vlastní. Na základe výsledku verejnej obchodnej súťaže má zámer previesť akcie na inú osobu ako akcionára spoločnosti. Kúpna cena jednej akcie je 19,44 eur.

Niektorí poslanci tvrdili, že v porovnaní s menovitou hodnotou 33,19 eur za kus je cena výhodná. Iní to považovali za vyhodené peniaze, ktoré nezmenia postavenie mesta vo vodárňach.

Foto
Ilustračná fotografia / Mesto Košice

Košická samospráva s podielom 20,44 percent akcií je najväčším akcionárom VVS. Kúpou by ich podiel vzrástol o 0,07 percent. Mestskí poslanci minulý rok v novembri odobrili zámer odkupovať akcie VVS od súčasných akcionárov za 3,35 eur za akciu, pričom vychádzali z odborného posudku trhovej ceny. V tohtoročnom rozpočte na to vyčlenili 150-tisíc eur.

„Aj ja som bol istým spôsobom na vážkach a nemal som úplne ustálený názor, čo je správne. Na druhej strane som hlboko zvažoval, že ak sa neprihlásime, aký následok to bude mať,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, ktorý sa po vstupe súkromníka do VVS obáva postupnej privatizácie vodární:

„Je pred nami priestor, kedy za x rokov zistíme, že VVS nevlastnia vodárne a mestá, ale súkromní investori – firmy, ktoré dokážu z vody vybrať to zlato.“

Z tohto dôvodu nie je vylúčené ani zvýšenie cien za vodu. Poslanci prijatím uznesenia požiadali primátora, aby za mesto predložil na schválenie valnému zhromaždeniu VVS návrh na zmenu jej stanov. Účelom má byť ochrana akcií pre mestá a obce.

Zároveň poverili Polačeka, aby apeloval na akcionárov, aby prevody akcií nerealizovali tretím osobám. Takýmto spôsobom chcú predísť ovládnutiu spoločnosti súkromnými subjektmi, ktorých záujem môže byť iný, ako je záujem miest a obcí.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre