Peniaze môže použiť na rôzne projekty.
Od januára 2020 sa na Slovensku zaviedla takzvaná daň za rozvoj. Košické mestské zastupiteľstvo vtedy schválilo najvyššiu možnú sadzbu, a to 35 eur za každý, aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti stavby. Platí sa tak za každú stavbu, ktorá získa stavebné povolenie. Výška poplatku závisí aj od funkcie budovy a miesta, kde bude stáť. V uplynulom roku bol príjem mesta z poplatku za rozvoj viac ako 1,5 milióna eur. Polovica z tejto sumy sa v zmysle Štatútu mesta prerozdelí mestským častiam, zvyšok zostáva mestu.
„V tomto roku predpokladáme celkový príjem z tohto poplatku pre mesto a mestské časti na úrovni 2 miliónov eur, do konca apríla bolo uhradených zatiaľ 754-tisíc eur,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.
Podľa zákona sa výnos z poplatku na rozvoj môže použiť na budovanie materských a základných škôl, sociálneho bývania, miestnych komunikácií, parkovísk, parkov, verejného osvetlenia či sociálnych, kultúrnych, športových a zdravotníckych zariadení, čo potvrdil aj Tokarčík:
„Mesto investuje každý rok desiatky miliónov eur do rozvojových projektov. Celý výnos z tohto poplatku sa používa na investície predovšetkým do cestnej, školskej a sociálnej infraštruktúry, na skvalitňovanie života obyvateľov v meste, čo môžu vidieť aj obyvatelia a návštevníci mesta. Veríme, že rovnako zodpovedne ako mesto postupujú pri použití príjmov z tohto poplatku aj mestské časti.“
Prijaté všeobecne záväzné nariadenie určilo na mestskom zastupiteľstve v roku 2020 tri daňové kategórie. Prvú z nich tvorí katastrálne územie Stredné Mesto, druhá zahŕňa veľké a tretia menšie mestské časti. Žiadať financie pri nových stavbách umožňuje obciam zákon o miestnom poplatku.
Autor: RÁDIO KOŠICE