Žiaci videli simulovaný zásah záchranárov.
Na Slovensku päť rokov funguje systém vzdelávania o cievnej mozgovej, do ktorého sú zapojené aj školy z východu. Záštitu nad ním prevzali aj rezorty školstva a zdravotníctva. Prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti a prednostka Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Zuzana Gdovinová odovzdala Základnej škole Požiarnická v Košiciach medzinárodné ocenenie v rámci vzdelávacej iniciatívy o cievnej mozgovej príhode Fast Heroes. Vďaka úspešnému záverečnému testovaniu sa jej žiaci dostali do kategórie Top 10 ocenených škôl z celého sveta za získané vedomosti v digitálnych kvízoch.
Gdovinová priblížila žiakom príznaky cievnej mozgovej príhody. Iniciatívu Fast Heroes na školách podporila aj Košická záchranná služba. Žiaci videli zásah záchranárov, keď pacientke, ktorá simulovala príznaky ochorenia, bola prostredníctvom hovoru na tiesňovú linku privolaná pomoc.
Úspech liečby závisí podľa Gdovinovej od toho, ako rýchlo pacient príde do nemocnice, kde absolvuje komplexné vyšetrenia, predovšetkým CT či magnetickú rezonanciu mozgu a bude mu nasadená liečba:
„Čas je v tomto kľúčový, a preto je veľmi dôležité vzdelávať už deti na školách, aké sú symptómy cievnej mozgovej príhody, kedy volať prvú pomoc, ako komunikovať s operátorom na tiesňovej linke. Toto všetko sú zručnosti, ktoré deti vďaka projektu Fast Heroes získavajú a som rada, že práve košická škola v týchto vedomostiach vyniká aj na svetovej úrovni.“
Košický kraj je jedným zo 101 regiónov, kde má fungovať systém vzdelávania so záchranným zdravotným systémom a neurologickými pracoviskami. Cieľom projektu je zachrániť viac pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou. Rozhodujúci je čas, keďže pacienti majú šancu na prežitie len do štyri a pol hodiny. Ambasádorka Fast Heroes Ľubica Fidesová dodala, že z tohto dôvodu je dôležité včas rozpoznať príznaky, zavolať prvú pomoc a byť čo najskôr v nemocnici, kde je pacientom poskytnutá zdravotná starostlivosť:
„Práve vzdelávanie detí a mladých ľudí na školách zohráva kľúčovú úlohu pri zvyšovaní povedomia o cievnej mozgovej príhode v spoločnosti a v úzkej spolupráci so záchranármi a neurológmi má zlepšiť šance pacientov s mozgovou príhodou na ich návrat do plnohodnotného života.“
Zdroj: TASR