Košická ZOO má nový prírastok, ide o mláďa medveďa hnedého

KošiceSpravodajstvo

Narodilo sa trojročnej medvedici Tatranke.

V košickej zoologickej záhrade pribudlo nové mláďa medveďa hnedého. Trojročnej medvedici Tatranke, ktorú môžete poznať aj pod menom Xena, sa narodilo už 8. januára. Tatranka do zoo prišla ešte v roku 2021 ako zachránené mláďa z voľnej prírody. Otcom je štvorročný samec Filip, ktorý je v ZOO o rok dlhšie a tiež je zachráneným tatranským medveďom.

„V chovnom zariadení sme sa dočkali prekvapenia. Deň pred pôrodom sme pozorovali zmenu správania Tatranky,“ uviedla inšpektorka chovu Emília Kornúcová.

Medvedica si vytvárala brloh a nechcela k sebe pustiť ďalšie dva medvede.

Foto
Nové medvieďa Ares v košickej zoo / TASR

Medvedie mláďa je po narodení hluché, slepé a málo osrstené. Počas prvých týždňov ho matka ukrýva pred svetom, prvých 15 dní ho tak nevideli ani chovatelia. Medvedica im mláďa predstavila až v druhej polovici januára, kedy sa išla prvýkrát aj nažrať.

„Tatranka a mláďa v súčasnosti obývajú malý výbeh v tesnej blízkosti dvoch súrodencov Máši a Filipa. Mláďa prospieva aj preto, že Tatranka je skvelá matka. Začiatkom marca jej potomok vážil takmer 3,5 kilogramu a vtedy sme zistili, že ide o samca,“ dodala Kornúcová.

Návštevníci košickej ZOO môžu nový prírastok vidieť od začiatku apríla. Ide tiež o prvé mláďa, ktoré bolo odchovávané prirodzeným spôsobom a významná je aj jeho genetická hodnota pre európsky záchranný program, pretože jeho rodičia nie sú príbuzní jedinci. ZOO si tak nové mláďa nechá a zakladať chce aj novú éru chovu medveďov hnedých.

Ďalších osem medveďov s výnimkou najstaršieho Žaba tak budú mať nový domov v európskych či svetových zoo. Rozhodne o tom však európska koordinátorka záchranného programu pre medvede hnedé, ktorá sa na chov košických medveďov príde pozrieť v júni.

 

Zdroj: TASR

Komentáre