Košickej zoo sa to podarilo prvýkrát, aj keď pár zobákorožcov majú od roku 2012.
Mladý pár zobákorožcov striebrolícych získala košická zoo v roku 2012 a vystavuje ich ako jediná na Slovensku.
„Samec so samicou prejavovali hniezdne správanie už vlani, avšak po krátkej dobe samica hniezdnu búdu z prírodného kmeňa stromu opustila. V tomto roku sme zaznamenali prvé vstupy do hniezdnej búdy už na začiatku apríla. Dňa 6. augusta ráno, na 69. deň od prvého akustického prejavu, vyletelo vyvinuté mláďa spolu s matkou z búdy. Mláďa sa podobá na dospelého jedinca, nemá ale ešte ukončený rast impozantného zobáka,“ informovala vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu košickej zoo Eva Malešová.
Chov zobákorožcov je vo svetových zoo pomerne častý. „S úspešným odchovom mláďat sa však stretávame stále len ojedinele. Tieto vtáky v rôznych rodoch obývajú hlavne indomalajskú oblasť a Afriku. Zobákorožce striebrolíce, ktoré patria k veľkým africkým druhom, vystavuje košická zoo ako jediná na Slovensku. Tento odchov sa zaradí k jej významným prvoodchovom, nakoľko sa jedná o prvé úspešné rozmnoženie afrických zobákorožcov v histórii slovenských zoo vôbec,“ dodala Malešová.
Zobákorožce hniezdia v dutinách a svoju hniezdnu dutinu uzatvárajú rôznymi substrátmi. Príčinou tohto správania je ochrana mláďat proti útoku šeliem. Po zatvorení zostáva len úzka štrbina, cez ktorú samec podáva potravu. Keď prítomnosť samice nie je v hniezde nevyhnutná, rozbije otvor a dutinu opustí.
V Európe chová tento druh 29 inštitúcií, z toho viac ako pätina je v chovoch zoologických záhrad Únie českých a slovenských zoologických záhrad.
Zdroj: TASR