Košická ZOO sa rozrástla o medvede spod Tatier

KošiceZaujímavosti

Návštevníci ich zo začiatku nebudú často vídať.

ZOO Košice dnes privítala do svojej medvedej rodiny troch nových členov. Ich púť začala v Tatranskom národnom parku (TANAP), kde sa často vyskytovali na ceste medzi Štrbským a Popradským plesom. Štátna ochrana prírody následne začala medvede od júna monitorovať.

„Medvedíky sme hneď v ten deň našli a čakali sme, či sa náhodou nevráti ich mama, teda vodiaca medvedica. No a týždeň sme s nimi takto pracovali a potom sme usúdili, že zdravotný stav medvieďat sa trošku zhoršuje a medvedica sa už nevráti. Tak sme sa rozhodli, že ich odchytíme. 10. alebo 12. júna sme ich odchytili na dvakrát a odviezli do Zázrivej, do rehabilitačnej stanice,“ priblížil Michal Haring zo Správy TANAP-u.

V rehabilitačnej stanici mali pracovníci s medvieďatami Michalom, Alicou a Hugom čo robiť, keďže boli zo začiatku prirodzene plaché.

„Našou úlohou bolo ich socializovať, aby si zvykli na ľudí a aby začali spolupracovať, lebo nám bolo jasné, že skončia v ZOO a budú celý život musieť spolupracovať s ľuďmi. Našou úlohou bolo hlavne to, aby mali ľudí radi, aby sa s nimi vedeli nejako stotožniť,“ skonštatoval riaditeľ Záchrannej stanice v Zázrivej Metód Macek.

Foto
ZOO Košice privítala do svojej medvedej rodiny troch nových členov / TASR

Dôležité bolo zlepšenie ich zdravotného stavu aj čipovanie. Následne medvieďatá z Oravy putovali do metropoly východu.

Je to v priebehu asi štyroch rokov tretí prísun hendikepovaných, zachránených mláďat medveďa hnedého z prírody do našej ZOO. Napriek tomu, že naša ZOO má pomerne veľké finančné náklady s touto aktivitou, ale robíme to radi, pretože naša pôvodná skupina medveďov hnedých postupne vekom odchádza.“

Zatiaľ sa medvieďatá rýchlo unavia a aj preto ich návštevníci zo začiatku pravdepodobne nebudú často vídať. Do budúceho leta by však mali stratiť plachosť i získať silu. Aktuálne sa tak v košickej ZOO nachádza sedem medveďov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre