Košická ZOO sa teší z nových prírastkov

KošiceZaujímavosti

Ide o štyri mláďatá tučniakov jednopásych.

V Zoologickej záhrade (ZOO) Košice sa v uplynulých dňoch vyliahli štyri mláďatá tučniakov jednopásych. Ide o nelietavé vtáky, ktoré pochádzajú z Južnej Ameriky a práve košická ZOO ich chová ako jediná na Slovensku.

„Na svet ich priviedli štyri osvedčené páry, dva z nich tu odchovanej druhej generácie,“ uviedla Eva Malešová zo ZOO Košice.

Tučniaky sa v metropole východu chovajú dvanásty rok, pričom za toto obdobie v košickej ZOO žilo 40 mláďat. Takmer polovica sa stala základom chovu tučniakov v iných zoologických záhradách. Ako skonštatovala Malešová, pred tromi rokmi skončili štyri jedince v  Krakove a ďalších jedenásť pred niekoľkými mesiacmi odcestovalo do Chorzówa pri Katoviciach:

„V súčasnosti tvorí košický kŕdeľ tučniakov osemnásť jedincov, v ktorých sedem je z vlaňajšieho chovu a tri tučniaky, ktoré prišli na osvieženie krvi v máji z francúzskej ZOO Beauval.“

Foto
Mláďatá tučniaka jednopáseho v hniezde / TASR

Tučniaky jednopáse pod vodou mávajú krídlami, čo pripomína lietanie. Zároveň ide o zraniteľný druh, vo svete sú zaradené do tretieho stupňa ohrozenia. Dôvodom poklesu ich počtu je predovštekým rybolov, ale aj klimatické zmeny či masívna ťažba guana – trusu, ktorý sa používa ako hnojivo.

ZOO Košice od polovice roka 2018 koordinuje chov tučniakov jednopásych v ľudskej opatere v Európskej asociácii zoologických záhrad a akvárií. Koordinátorom sa stal hlavný zoológ košickej ZOO Patrik Pastorek.

„Základ záchranného programu vychádza z plemennej knihy, ktorá eviduje 2500 jedincov vo vyše 100 inštitúciách hlavne z Európy. Medzi členmi sú však aj inštitúcie z Ruska, Izraela, Singapuru a Spojené arabské emiráty. Veľmi dôležitá je aktualizácia plemennej knihy. Hlavným poslaním je koordinácia chovu tučniakov v zoologických záhradách a kvôli diverzite génov je to vytváranie odporúčaní na presuny,“ vysvetlil Pastorek s tým, že súčasťou práce je podľa jeho slov aj poradenská činnosť pre nových chovateľov a podpora na záchranu tučniakov v mieste ich prirodzeného výskytu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre