Košická zoologická i botanická záhrada sú otvorené aj v zime

KošiceSpravodajstvo

Návštevníci však niektoré zvieratá neuvidia.

Napriek tomu, že máme zimu, otvorené sú nielen kultúrne zariadenia v interiéri, ale napríklad aj zoologická záhrada v Košiciach, kam ľudia zväčša zavítajú v lete. ZOO je až do marca otvorená od 9.00 do 16.00 hod. Až do Troch kráľov môžu návštevníci zavítať do tzv. Vianočnej ZOO, kedy je areál vysvietený vo sviatočnom vianočnom duchu. Návštevníkov tak chcú potešiť aj počas energetickej krízy avšak v obmedzenom rozsahu.

„To znamená, že pôjdeme len na symbolické letkové osvetlenie, ale nič to nemení na tom, že by sme radi tú trasu nasvietili až po novú voliéru supov, ktorú sme otvorili pred niekoľkými týždňami, pretože už v nej máme štyri veľké supy bielohlavé, ktoré sa voliéru už naučili využívať. Návštevníci budú môcť vidieť opice, budú sa môcť dostať do exotária. Keď sa nám podarí niektoré dni počas sviatkov, skúsime otvoriť aspoň na pár hodín Dom na Mojmírovej ulici v meste. Dúfame, že sa ľudia k nám dostanú,“ uviedol riaditeľ ZOO Erich Kočner.

Jediný zatvorený je Dinopark, a to až do apríla. Niektoré zvieratá je však potrebné zazimovať, preto sa môže stať, že ich neuvidíte.

„Antilopy a zebry – to je hlavná vec, ktorá je zatvorená. Pštrosy africké môžu návštevníci sledovať cez sklo v ubikácii. Levica, tá má požehnaný vek, takže tá chodí už veľmi málo do výbehu, keď je sneh, doslova sa jej nechce. Ale na druhej strane, čínske leopardy, pre ktoré zimná nálada je u nich aj v domovine bežná, tak tie sú vo výbehu aj teraz. Akcia Kŕmenie tuleňov prebieha aj v zimnom období, každý deň o 11.00 a o 14.00 – tulene v takom obmedzenom režime cvičia,“ doplnil Kočner.

Každý deň je otvorený aj ZOO shop, v prevádzke sú automaty, okrem pondelka a utorka aj bufet Himaláje a reštaurácia je k dispozícii nonstop.

Foto
Návštevníci neuvidia niektoré zvieratá / TELEVÍZIA KOŠICE

Otvorená je v zime aj košická botanická záhrada, a to od 9.00 do 15.00 hod.

„Botanická záhrada UPJŠ teraz v decembri otvorila návštevnícke centrum, takže sa veľmi tešíme. Naše služby budeme ponúkať všetkým záujemcom celé vianočné sviatky. Počas tejto návštevy botanickej záhrady môžu uvidieť predovšetkým zaujímavé plody, ktoré teraz dozrievajú v skleníkoch. Napr. plod kakaovníka, plody papáje, malé ružové asi 15 centimetrové banány, rôzne druhy citrónovníkov, aj také menej známe ako oranžovník, kumkvát a pod.,“ vysvetlil riaditeľ Pavol Mártonfi.

Pre návštevníkov sú k dispozícii okrem interiéru aj ďalšie priestory.

„Máme otvorené všetky priestory, vyslovene počas sviatkov bude zatvorená kaviareň, ale ľudia sa môžu občerstviť v nápojových a pochutinových automatoch. Môžu sa prejsť aj v lesoparku, ktorý ale vyžaduje možno trošku krajšie počasie ako dážď alebo silnú fujavicu,“ dodal riaditeľ.

Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi je, naopak, až do konca marca pre verejnosť zatvorená, od 2. januára je však otvorený pavilón Aquaterra, a to každý deň okrem pondelka od 9.00 do 16.00 hod. V pavilóne Aquaterra môžu návštevníci vidieť rôzne druhy plazov, morské a sladkovodné akvária, ale aj kajmana, surikaty, či opice.

Zatvorená je aj Detská historická železnica v metropole východu, ktorá s jazdami začne v marci a ďalšiu sezónu otvorí v apríli.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre