Košická župa odkúpi areál bývalých Turzovských kúpeľov

VýchodSpravodajstvo

Súkromnej spoločnosti za nich zaplatí 346-tisíc eur.

Poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK) dnes schválili kúpu areálu bývalých Turzovských kúpeľov v Gelnici za 346-tisíc eur od súkromnej spoločnosti. Návrh predložil predseda KSK Rastislav Trnka s tým, že rekonštrukcia objektu je súčasťou Integrovanej územnej stratégie kraja a malo by ísť v najbližších rokoch o kľúčovú investíciu v okrese Gelnica, ktorý patrí k menej rozvinutým regiónom. V rámci zámeru sa ráta s komplexnou obnovou kúpeľov. Objekty by mali okrem iného slúžiť na kúpeľné a ubytovacie účely.

„Po vypracovaní konceptu komplexného využitia bude nasledovať vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže. Tento koncept dá odpovede na otázky, kto bude prevádzkovať a kto bude investovať. Tento komplex poslúži aj na prax študentov stredných odborných škôl,“ spresnil Trnka.

Foto
Turzovské kúpele / KSK

KSK chce na rekonštrukciu maximálne využiť európske fondy. Areál patril v rokoch 2002 až 2011 do majetku kraja, ten ho využíval ako školu v prírode. V roku 2007 bolo zariadenie vyradené zo siete škôl a školských zariadení a v roku 2011 ho bývalé vedenie KSK predalo súkromnému vlastníkovi za vyše 170-tisíc eur. Odvtedy kúpele chátrajú a dnes sú nevyužívané. Podľa poslanca Milana Potockého kraj z ekonomického hľadiska urobil chybu:

„Keď v minulosti predával tento objekt a teraz ideme kupovať za dvojnásobok ceny a schátraný objekt, je pre kraj ekonomický nezmysel, je to nevýhodné. Nemal by kraj už do budúcnosti takto postupovať. Z druhého hľadiska, a to je rozvojové hľadisko regiónu, to vnímam, že je to posledná šanca, ako pomôcť tomuto areálu ho zachrániť a rozvíjať ho. Preto tento zámer podporím. Zároveň vnímam aj petíciu ľudí, ktorí sa postavili za rekonštrukciu a revitalizáciu tohto areálu.“

V areáli sa nachádza jazero a štyri pavilóny. Jeden z nich je už natoľko poškodený, že je potrebná jeho asanácia. Ďalšie tri budovy je možné zrekonštruovať, pričom kúpeľný dom je pamiatkovo chránený. Kúpnu cenu určil znalecký posudok, ktorý si dal kraj vyhotoviť. Vlastník pôvodne navrhoval cenu vo výške 750-tisíc eur. Za kúpu hlasovalo 42 poslancov, 1 bol proti a 1 sa zdržal hlasovania.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre