Košické centrum pre kreatívnu liečbu arteterapiou pomáha nielen deťom, ale aj dospelým

KošiceZaujímavosti

Senzorické hry prispievajú k zdravému vývinu bábätiek a pomáhajú pri rozvoji viacerých zručností.

Naše dni často sprevádzajú nekonečne dlhé zoznamy úloh a povinností, ktoré musíme splniť. Čeliť každodennému stresu nie je jednoduché. Pomôcť prekonať ho môže arteterapia, liečba umením. V Košiciach už štyri roky funguje CHAT – centrum pre kreatívnu liečbu arteterapiou, ktoré sa venuje aj senzorickej terapii. „Každý povie, kto k nám príde, že nevie kresliť alebo nechce ku nám prísť, lebo nevie maľovať. My presne takých ľudí vyhľadávame. Každému jednému ukážeme, že každý z nás vie kresliť. Nerobíme konkrétne veci. Cez kreatívnu tvorbu sa človek otvorí. Často my tomu hovoríme, že sa mu vyjasní počas tvorby. Sú to aktivity pre širokú verejnosť na skvalitnenie života,“ uviedla arteterapeutka Linda Van Dalen.

Liečba umením slúži na prekonávanie stresu či na rozvoj schopností vyjadriť sa a komunikovať. Tiež môže klientom pomôcť prekonať rôzne problémy či poruchy duševného zdravia. „Zároveň sa venujem arteterapii s dospelými, ktorí majú nejaké ťažkosti, majú depresie či traumu. Pracovala som aj s deťmi, ktoré sú na detskej onkológii v Košiciach a tiež s ich rodičmi, aby sme trošku uľahčili liečbu, to, čo sa v ich rodine deje, všetky tie zmeny. Pracujem aj s ľuďmi, ktorí sú vyhorení,“ dodala arteterapeutka.

Foto
Pri senzorických hrách sa kreativite medze nekladú / facebook.com/chatkosice

Nielen pre deti, ale aj pre dospelých

Košické centrum pre kreatívnu liečbu arteterapiou ponúka rôzne druhy workshopov, ktoré predstavila van Dalen: „Pre deti máme BABY CHAT, pre staršie deti od štyroch rokov máme KIDS CHAT, pre mamky máme MAMA CHAT. Potom máme RELAX CHAT, to je pre dospelých mužov a ženy. Je to workshop, počas ktorého hlboko relaxujeme, samozrejme, s výtvarnými technikami. Potom máme workshop pre páry. Je to párová arteterapia a volá sa to DATE CHAT. Tiež máme veľmi zaujímavý workshop s kartami.“

Jedným z originálnych nápadov je workshop wine and paint pre dospelých. Klienti si popri maľovaní vychutnajú pohár kvalitného vínka. „Naším cieľom bolo ponúknuť aktivity, ktoré sú vhodné pre širokú verejnosť a jedným z týchto nápadov bol vytvoriť piatkový večer, volá sa WINE AND PAINT. Je to večer, kedy vám nalejeme kvalitné víno. Každý má svoje plátno, svoje farby a aktivity počas toho sú s inštrukciami, to znamená, že nemusíte sa báť, ak neviete kresliť alebo maľovať. My vám ukážeme, že to viete. Všetky obrázky sú vždy krásne,“ dodala van Dalen.

Foto
Wine and Paint / facebook.com/chatkosice

Senzorické hry

V CHAT-e sa okrem liečby umením venujú aj senzorickej terapii, ktorá je určená pre deti od deviatich mesiacov do troch rokov. Batoľatá v skupine spoločne spoznávajú rôzne materiály, ochutnávajú či zabávajú sa spolu s mamičkami a arteterapeutkou Lindou: „Tieto hry nie sú na edukáciu detí. Sú hlavne na to, aby sa deti počas tejto hodiny a pol uvoľnili. Rozvíjame to, čo tie deti robia. Neučíme ich napríklad farby, práve naopak. Je to veľmi uvoľnené. Hrá tam aj príjemná hudba. Po štyroch rokoch viem povedať, že rodičia sa bavia rovnako, ako deti. Hovoríme si v CHAT-e, že špinavé ruky sú šťastné ruky a platí to od malých detí až po dospelých.“

Ako skonštatovala arteterapeutka, senzorické hry sú naozaj bláznivé. Kreativite a šanteniu sa medze nekladú: „Strieda sa suchá aktivita s mokrou, to znamená, že robíme džabkacie aktivity. Varím napríklad želatínu špeciálne pre deti. Samozrejme, každá aktivita je prispôsobená ročnému obdobiu. Zárove, aj keď nejaký rodič príde s nápadom, čo to dieťa rado robí doma, ale pre rodiča je trošku náročnejšie robiť poriadok, tak deti hlavne chodia robiť do CHAT-u neporiadok. Senzorické hry sú materiálovo veľmi zaujímavé. Pracujeme s materiálom, ktorý je zdraviu nezávadný. Sú to veci, ktoré sa dajú zjesť, ako napríklad strukoviny,cestoviny, fazuľky, tarhoňa. Všetky tieto materiály farbíme prírodným potravinovým farbivom, aby to bolo pre deti aj zaujímavé a hlavne aj preto, aby si dieťa nemyslelo, že to je iba jedlo, že sa s tým hráme.“

Senzorické hry prispievajú k zdravému vývinu bábätiek a pomáhajú pri rozvoji viacerých zručností, ktoré predstavila van Dalen: „Sú veľmi dôležité pre rozvoj nervového systému, čo neskôr vedie k rozvoju reči. Deti sú oveľa uvoľnenejšie, lepšie spávajú, lepšie je aj vylučovanie. Majú menej záchvatov zúrivosti. Chodia k nám aj deti so zdravotným znevýhodnením. Sú začlenené do skupinky, kde sú aj zdravé deti, takže zároveň aj vidia, že sú deti, ktorým niečo ide ľahšie alebo naopak ťažšie.“

BABY CHAT je vždy tematicky zameraný. Deti môžu robiť, čo chcú. „Skúšajú, hmatajú, môžu si to zobrať do pusy, môžu sa vyzuť, môžu si sadnúť. Keď máme cestoviny, tak sa v nich môžu hrabať, môžu ich presypovať, chytať, môžu sedieť či chodiť po nich,“ vysvetlila arteterapeutka a koučka Michaela Juhásová.

Pre staršie deti je pripravený takzvaný KIDS CHAT. Počas týždňa plného školských úloh či krúžkov je to vhodná príležitosť, ako môžu deti rozvíjať svoj výtvarný talent či kreativitu, čo potvrdila aj Juhásová: „Deti, keď sú staršie, môžu prísť na KIDS CHAT. Je to netradičná výtvarná výchova. Deti na KIDS CHAT-e vyrábajú napríklad lávovú lampu, ozdoby na vianočný stromček. Stále je to tematicky zadané, aby to bolo pre deti zaujímavé, aby to nebolo fádne. Je to pri menšom počte detí, aby vedeli byť v pokoji, čiže tých šesť-sedem detí. To, čo urobia, na konci ukážu rodičom.“ Ponuka CHAT-u je veľmi zaujímavá. Stačí si len vybrať.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre