Košické divadlo uvedie prvú Wagnerovu operu

KošiceKultúra

Na Slovensku sa objaví po prvýkrát.

Prípravy tretej premiéry košického operného súboru sú už v plnom prúde. Operu Richarda Wagnera – Víly predstaví Štátne divadlo v Košiciach už 26. mája. Prvá dokončená opera nemeckého skladateľa tak zaznie na Slovensku vôbec po prvý raz. Zabudnuté dielo v hudobnom naštudovaní českého dirigenta Roberta Jindru oživí v Košiciach český režisér Lubor Cukr.

Víly na rozdiel od svojich neskorších diel komponoval Wagner ešte v štýle nemeckej romantickej opery a pri tvorbe bol silne ovplyvnený Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom. Zaujímavosťou je, že opera Víly mala premiéru až päť rokov po autorovej smrti, teda v roku 1888 na kráľovskom dvore v Národnom divadle v Mníchove.

Foto
Zabudnuté Wagnerovo dielo oživia českí majstri / TASR

„Napriek tomu, že sa dielo stretlo s úspechom, časom padlo takmer do zabudnutia a v súčasnosti sa uvádza len veľmi zriedkavo. Som veľmi rád, že sa po piatich rokoch od naštudovania Jej pastorkyne vracia do Košíc vynikajúci mladý český dirigent, špecialista na Wagnera Robert Jindra. Spolu s ním toto zabudnuté dielo vzkriesi v svojom košickom debute český režisér Lubor Cukr. V romantickom príbehu zasadenom do bavorských reálií konca 19. storočia sa okrem domácich sólistov predstavia aj zaujímaví a renomovaní zahraniční hostia,“ prezradil riaditeľ opery Karol Kevický.

Scénu pre košické Víly navrhol Jaromír Vlček, kostýmy Josef Jelínek. V opere sa premiérovo predstaví viacero domácich i zahraničných hostí, a to napríklad francúzska sopranistka pôsobiaca v Nemecku Frédérique Friess, vychádzajúca hviezda maďarského operného neba a vynikajúca wagnerovská interprertka Klára Vincze, talentovaný slovenský barytonista Pavol Kubáň, mladá česká sopranistka Barbora Řeřichová, i bardejovský basista Peter Paleček, ktorý svoju kariéru úspešne rozbieha v Čechách. Zo známejších hosťujúcich spevákov sa predstavia Aneta Hollá, Jiří Přibyl a Zdenko Vislocký. Okrem hostí uvidia diváci v novom košickom opernom titule aj domácich sólistov.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre