Krematórium v Košiciach prešlo ďalšou etapou rekonštrukcie

KošiceSpravodajstvo

Opravili sa aj staré a poškodené chodníky či verejné osvetlenie.

Košické Krematórium prešlo ďalšou výraznou obnovou. Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ), ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je od roku 2019 správcom Krematória a Verejného cintorína, ukončila sanáciu exteriérových stien v dvoch častiach budovy – pri hlavnom vstupe a v zadnej časti budovy s terasou, ktorá je sklenenou stenou spojená s hlavnou rozlúčkovou sálou.

Vápencový obklad v podobe platní bol dlhodobým vplyvom poveternostných podmienok značne poškodený a muselo sa pristúpiť k sanácii obkladov, stien a muriva. V rámci prác sa opravila statika stien a vymenil sa ich obklad. Časti, ktoré nebolo potrebné meniť sa vyčistili a zreštaurovali. 

Práce za takmer 228-tisíc eur mala od septembra minulého roka na starosti košická spoločnosť UNIRES – Bau a ukončené boli koncom júna tohto roka. Kvôli prebiehajúcim prácam a zvýšenej hlučnosti pristúpila Správa mestskej zelene aj k menším obmedzeniam pri smútočných obradoch. Po ukončení prác funguje Krematórium od prvého júla v štandardnom režime bez obmedzení.

V areáli Krematória sa od minulého roka uskutočnilo viacero zmien, ktoré prispeli k skrášleniu pietneho miesta, zvýšeniu komfortu a bezpečnosti. Opravili sa staré a poškodené chodníky, modernizáciou prešlo aj verejné osvetlenie a vymenili sa pôvodné stožiare a svietidlá, ktoré nahradili nové a úsporné SMART LED svietidlá.

„Spoločne so Správou mestskej zelene sme si dali záväzok, že vrátime krásu a dôstojnosť pietnym miestam v našom meste, ktoré boli dlhé roky prehliadané a zanedbávané. Po úspešnej revitalizácii Verejného cintorína prišlo na rad aj Krematórium, kde sme po obnove strechy, oprave chodníkov a modernizácii verejného osvetlenia ukončili ďalšiu etapu obnovy a skrášlenia tohto pietneho miesta. Vážim si všetkých, ktorí sa podieľajú na tom, aby aj Krematórium bolo upravené, tiché a pokojné miesto poslednej rozlúčky,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Foto
Košické krematórium prešlo ďalšou etapou rekonštrukcie / TASR

SMsZ chce v investíciách Krematória pokračovať a realizovať ďalšie etapy opráv objektov a revitalizáciu celého areálu. Aktuálne si dala vypracovať projektovú dokumentáciu týkajúcu sa areálového vodovodu a sfunkčnenia fontány. 

Pred dvoma rokmi sa v Krematóriu dokončila rekonštrukcia havarijného stavu strechy, ku ktorej Správa mestskej zelene pristúpila po tom, čo sa v apríli 2022 prepadla časť výstuže strechy pri hlavnom vchode. Celkové náklady na rekonštrukciu činili takmer 2,23 milióna eur. Išlo o prvú výraznú investíciu do budovy krematória po 41 rokoch.

Komplex košického krematória bol postavený v rokoch 1975 – 1981 Pozemnými stavbami Košice na základe projektu architekta Pavla Merjavého. Budova bola navrhnutá ako pevná horizontálna línia vložená do krajiny, s dominujúcou prevýšenou hmotou obradovej siene. Pri návrhu autor vychádzal z princípu tunela, pretože sa hovorí, že kto zomrel, prechádza tunelom, na konci ktorého je svetlo. Čelná stena je zasklená, aby pohľad do prírody pripomínal symboliku pokračovania života.

Ďalším prvkom, ktorý architekt použil, bolo zrkadlo, ktoré sa v kostoloch ani v smútočných budovách nezvykne používať, no pomáha vytvárať ilúziu ďalších, nehmatateľných priestorov.

Súčasťou krematória je urnový háj s kolumbáriom a rozptylová lúčka. Pred objektom krematória je z hľadiska umeleckého dotvorenia priestoru a symbolu zlomu života umiestnená aj „Dvojdielna plastika“ od akademickej sochárky Márie Bartuszovej. Vo vnútri rozptylovej lúčky je osadená socha „Sám“ od akademického sochára Jána Mathého.

Komentáre