Košické mestské časti začínajú s jarným upratovaním

KošiceSpravodajstvo

Do brigád sa môžu zapojiť aj občania.

S príchodom jari začínajú košické mestské časti organizovať pravidelné brigády na zber odpadu. Po zimnom období sa po nezodpovedných občanoch objavuje množstvo odpadkov. Sídlisko Ťahanovce podľa starostu Miloša Ihnáta minulý týždeň začalo s upratovaním:

„Sobotňajšia (19.3.) brigáda na čistenie nášho okolia Sídliska Ťahanovce dopadla vynikajúco. Zúčastnilo sa 80 ľudí. Boli to najmä skauti, mládež, ktorá nám veľmi pomohla. Takisto občania mestskej časti Sídliska Ťahanovce, ale aj z iných mestských častí, Združenie žien Slovenska a tak ďalej. Plný kontajner odpadu sa vyzbieral.“

V prvej fáze upratovania sa čistila Čínska ulica spolu s Americkou triedou. Druhá má pokračovať v máji. Staré Mesto plánuje upratovať 1. apríla, do čoho sa chcú zapojiť aj dobrovoľníci a zamestnanci miestneho úradu. V prípade priaznivého počasia v sobotu (2.4.) zorganizujú čistenie pre obyvateľov. V ten istý deň je podľa starostu Františka Ténaia pripravená aj brigáda v mestskej časti Sever:

„Sústredíme sa na dve lokality, je to lokalita Anička. Chceli by sme opäť po minuloročnom upratovaní približne v tej istej lokalite Kostolianska – Anička pokračovať ďalej. Ísť teraz od Ryby a od tenisových kurtov až po Ťahanovský most.“

S upratovaním sa bude pokračovať o týždeň neskôr nad Podhradovou smerom ku Vyhliadkovej veži. Každoročne organizuje jarné upratovanie aj spoločnosť KOSIT. Pravidelne sa doň zapája mestská časť Juh, ktorá sa tento rok zameria na garážovú lokalitu Jantárová.

Foto
Košické mestské časti organizujú brigády na zber odpadu (Ilustračná fotografia) / TV KOŠICE

Sídlisko KVP sa bude upratovať v rámci podujatia Deň čistého KVP, ktoré je naplánované v sobotu 9. apríla od 9.00 do 14.00 hod. Dobrovoľníci budú rozdelení do desiatich skupín. Upratovať sa budú detské ihriská, verejné priestranstvá či zastávky MHD. Na všetkých dobrovoľníkov čaká občerstvenie, ktoré bude z bezpečnostných dôvodov hygienicky balené,“ skonštatovala Alica Schützová z Oddelenia sociálnych vecí Miestneho úradu mestskej časti Košice – Sídlisko KVP s tým, že každoročne sa podujatia zúčastní približne sto dobrovoľníkov.

Pred Veľkou nocou plánuje jarné upratovanie aj mestská časť Nad jazerom. Presný termín bude známy nasledujúci týždeň. V mestskej časti Dargovských hrdinov v marci upratali priestor pod bikrosovou dráhou medzi Lidickým námestím a Benadovou ulicou, čo pre Rádio Košice potvrdil starosta Furče Jozef Andrejčák:

„Začiatkom apríla pripravuje mestská časť Dargovských hrdinov ďalšie upratovanie múld, a to medzi Kurskou ulicou a Lidickým námestím. Popri pravidelnom zabezpečovaní upratovania mestskej časti aktivačnými pracovníkmi, ktorí sú v teréne každý pracovný deň, sa zapoja do jarného upratovania aj zamestnanci miestneho úradu. Bude sa to diať v čase neúradných hodín, čiže vo štvrtok popoludní alebo aj počas víkendových dní.“

Dni čistej Terasy sú naplánované na sobotu 23. apríla.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre