Košické múzeum letectva otvorilo sezónu novou výstavou

KošiceSpravodajstvo

Ide o 100. výročie linky z Prahy do Košíc.

Múzeum letectva Košice, ktoré spadá pod Slovenské technické múzeum (STM), otvorilo v utorok (21.5.) novú sezónu. Návštevníkov tak čaká nová výstava k 100. výročiu založenia Československých štátnych aerolínií a zavedenia pravidelnej leteckej linky do Košíc. Novinkou je aj audiosprievodca a zreštaurované lietadlo Aero L-39V vo farbách akrobatickej skupiny Biele Albatrosy. Expozícia k storočnici leteckej linky Praha – Bratislava – Košice bola realizovaná v spolupráci s partnerskými českými múzeami.

„Výstavu pre svojich návštevníkov STM rozširuje o informácie späté s košickým letiskom a k tohtoročnému výnimočnému jubileu na výstave sprístupňuje aj doposiaľ nepublikované fotografie k danej téme. Panelová výstava netradične inštalovaná včlenením do expozície Počiatky letectva do roku 1945, bude prístupná celú sezónu,“ vyjadril sa generálna riaditeľka STM Zuzana Šullová.

Foto
Múzeum zároveň pre žiakov základných a stredných škôl pripravilo edukačné aktivity / TASR

V košickom múzeu letectva je od minulého roka dostupný aj nový vstupný areál a zázemie, kde je k dispozícii predaj vstupeniek a publikácií. Tohtoročná 22. sezóna sa začala v polovici apríla.

„Návštevníci sa môžu tešiť na reorganizované exteriérové inštalácie, najviac isto zaujme sústredená letecká technika Dopravnej letky Ministerstva vnútra SR, ktorú múzeum sústreďovalo takmer desaťročie. Výnimočný vizuálny zážitok sa núka z kolekcie na prevoz ústavných činiteľov – lietadiel Jak-40, TU 154 Tupolev a vrtuľníka Mi 8,“ uviedol riaditeľ Múzea letectva Košice Miroslav Hájek.

Múzeum zároveň pre žiakov základných a stredných škôl pripravilo edukačné aktivity na témy Prečo lieta lietadlo a Letecké motory. Fungovať budú od mája do októbra. Novinkou múzea je aj mobilná aplikácia Smart Guide, ktorá predstaví 15 vybraných exponátov, audiosprievodca bude dostupný v slovenskom a anglickom jazyku.

Novopredstavené lietadlo Aero L-39V, ktoré patrí do zbierkového fondu Vojenského historického múzea Piešťany, je súčasťou výstavy Zlatá éra československého leteckého priemyslu. Za jeho komplexnou odbornou renováciou je košické múzeum. Počas blížiaceho sa podujatiaveteránskych vozidiel 500 km slovenských vystúpia za STM historické autá.

„Chevrolet deluxe z roku 1942 a unikátna Tatra 603 MB z roku 1961, obe vozidlá s mimoriadne zaujímavými príbehmi, opustia 24. mája Múzeum letectva Košice a počas siedmich dní budú prezentované naprieč celým Slovenskom, aby od 1. júna zaparkovali v STM - Múzeu dopravy v Bratislave,“ dodala Šullová.

 

Zdroj: TASR

Komentáre