Košické oceliarne nepredĺžia štvordňový pracovný týždeň

KošiceSpravodajstvo

Pri dobrovoľnom rozviazaní pracovného pomeru ponúka fabrika vyplatenie jednorazovej odmeny vo výške dvanástich mesačných platov.

V spoločnosti U. S. Steel Košice od mája tohto roka trval štvordňový pracovný týždeň. Napriek tomu, že oceliarne chceli pokračovať v skrátenom pracovnom režime, v septembri ho nepredĺžia. „Situácia na trhu s oceľou sa zatiaľ nezmenila. Stále musíme čeliť rovnakým problémom ako počas predchádzajúcich mesiacov. To bol dôvod, prečo sme navrhli pokračovanie štvordňového pracovného týždňa aj v septembri, avšak odborári s týmto návrhom nesúhlasili,“ informoval hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice Ján Bača.

Predstavitelia fabriky a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa koncom apríla dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať sedemdesiat percent mzdy. Skrátený pracovný týždeň bol kvôli situácii na trhu s oceľou predĺžený až do 31. augusta.

 

Foto
U. S. Steel Košice / TASR

V uplynulých dňoch sa zároveň rozhodlo o predĺžení motivačného programu pre zamestnancov, ktorí v oceliarňach odpracovali viac ako desať rokov. Vedenie fabriky im pri dobrovoľnom rozviazaní pracovného pomeru ponúka vyplatenie jednorazovej odmeny vo výške dvanástich mesačných platov. Program mal pôvodne trvať do 22. augusta, ale napokon bol predlžený do 30. augusta. „Čo sa týka programu, ten pokračuje. O jeho výsledku budeme v prvom rade informovať priamo našich zamestnancov,“ vysvetlil Bača.

„K včerajšiemu (22.8.) dňu bolo do motivačného programu prihlásených okolo sedemsto žiadateľov, ale výhradné právo uvoľňovania zamestnancov má zamestnávateľ, takže výsledný počet budeme vedieť až po 30. auguste,“ skonštatoval predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre