Košické oceliarne získajú 300 miliónov eur na dekarbonizáciu výroby

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 15.00 hod.

Ministerstvo životného prostredia SR rozdelí trom podnikom financie z Plánu obnovy na zelené investície. Peniaze v celkovom objeme 317 miliónov eur pôjdu pre U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko v Turni nad Bodvou a Wienerberger slovenské tehelne.

„Prostredníctvom týchto projektov Slovensko po ich realizácii najneskôr do roku 2026 zníži emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne,“ uviedol minister životného prostredia Milan Chrenko.

Dodal, že ide o porovnateľné množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje pol milióna Slovákov ročne.

Najviac peňazí z celkovej sumy získajú práve košické oceliarne, 300 miliónov eur využijú na projekt dekarbonizácie výroby ocele inštaláciou elektrických pecí. Spoločnosť Danucem Slovensko Turňa nad Bodvou splnila kritéria svojim projektom na dekarbonizáciu šedého cementu za zhruba 8,4 milióna eur a spoločnosť Wienerberger dostane rovnako 8,4 milióna eur na dekarbonizáciu výroby v tehelni.

Košické oceliarne privítali schválenie žiadosti o grantové financovanie.

„Toto je prvý z niekoľkých krokov nutných na dôkladné zváženie potenciálnej investície do dekarbonizácie v USSK,“ uviedol hovorca Ján Bača.

Foto
Košické oceliarne získajú 300 miliónov eur / TASR

Rozhodnutie o realizácii projektu tak zatiaľ nepadlo. Pred rokom U. S. Steel avizoval, že projekt modernizácie a dekarbonizácie si vyžiada viac ako miliardu eur.

„Akékoľvek možné budúce investície do dekarbonizácie závisia od ďalších požiadaviek. Patrí medzi ne grantová podpora prostredníctvom Modernizačného fondu, predĺženie harmonogramu čerpania pre Fond obnovy a odolnosti, identifikácia investičných partnerov, konkurencieschopné dlhodobé koncové ceny elektrickej energie a nakoniec schválenie radou riaditeľov spoločnosti United States Steel Corporation,“ dodal Bača.

Realizácia projektov prinesie zníženie na úrovni takmer pätiny všetkých emisií, ktoré minulý rok vypustili do ovzdušia na Slovensku spoločnosti zapojené do systému obchodovania s emisnými kvótami. Zároveň dosiahnutá úspora 2,5-násobne prevyšuje cieľ investície uvedený v Pláne obnovy a odolnosti.

Podľa podpredsedníčky vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívie Vašákovej ide o najväčšiu výzvu z Plánu obnovy:

„Veríme, že vďaka nej ukážeme, že priemysel dokáže fungovať konkurencieschopne aj vďaka technológiám, ktoré prispievajú k lepšiemu životnému prostrediu.“

Celkovo na zelené opatrenia z Plánu obnovy ide vyše 2,4 miliardy eur. Výzva je súčasťou schémy štátnej pomoci na dekarbonizáciu priemyslu. Vyhlásená bola 25. novembra 2022 a uzavretá 20. januára 2023.

 

Zdroj: TASR

Komentáre