Košickí bedmintonisti získali desiaty titul v rade, na dres pribudne hviezdička

KošiceŠport

Košická bedmintonová dominancia trvá. A-tím Lokomotívy hrajúci pod mediálnym názvom AGB ekoservis prešiel tohtoročnou extraligovou sezónou ako nôž maslom a získal jubilejný desiaty majstrovský titul v rade.

Foto
Nadvláda košických bedmintonistov trvá / KOŠICE ONLINE

„V podstate sme prešli sezónou bez zaváhania. Vyhrali sme všetky zápasy a dá sa povedať, že sme to zvládli s prehľadom. Aj v rámci finálového turnaja sme mali všetko pevne v našich rukách. O víťazstvách v zápasoch sme rozhodli predčasne a niektoré ženské dvojhry, štvorhry a mixy sa už ani nemuseli hrať,“ skonštatoval spokojným tónom predseda klubu Vladimír Turlík.

Spomínaná dominancia ho v podstate neprekvapila a v realite iba naplnila papierové predpoklady. „Konkurencia na Slovensku je momentálne taká, aká je. Vyhrali sme všetko, čo sa vyhrať dalo a tešíme sa z titulu. Desiaty triumf predstavuje každopádne cenný výsledok a hráči mi už vraveli, že budúci rok chcú mať na dresoch hviezdičku, ktorá to bude zobrazovať.“

Zatiaľ čo vlani uspel AGB ekoservis vo finále proti svojmu béčku pod hlavičkou Lokomotívy, tentoraz sa o zlato popasoval s druhým košickým klubom Merkury Broker.

„Vlani to bolo pre náš klub z tohto pohľadu trochu krajšie, pretože finále bolo výlučnou záležitosťou nášho klubu. Tentoraz sme sa vo finále stretli s košickým klubom Merkury a naše béčko obsadilo štvrtú pozíciu. Zlato i striebro však ostali v Košiciach a to je fajn. Konkurencia posúva a ja som preto rád, že v Merkury pred sezónou posilnili a zamiešali kartami,“ poznamenal Turlík.

Zisk okrúhleho titulu oslávili bedmintonisti spoločnou večerou a potom sa viacerí hráči rozpŕchli po Európe. Hneď viacerí členovia zlatého tímu totiž trénujú v zahraničí. Kvalitnú prípravu zúročili aj počas tohtosezónnej bodky, ktorou boli majstrovstvá Slovenska v Banskej Bystrici. Pre Košice dopadli medailovou žatvou.

„Všetci naši reprezentanti získali medaily,“ upozornil V. Turlík a úspešný záťah pod Urpínom vzápätí premenil na drobné. „Milan Dratva získal titul pred Jarom Vicenom a aj tretí bol náš Rišo Šmatlák. Medzi ženami sme mali vo dvojhre finálové zastúpenie v podobe osemnásťročnej Sofie Slosiarikovej, ktorá už trénuje v Dánsku. Tretia bola naša Katka Vargová a vo štvorhre sme mali vo finále Katku Kašelovú s Angelikou Vargovou. No a v mužskej štvorhre získali titul Jaro Vicen z našej Lokomotívy s Jurajom Vachálkom zo Spojov Bratislava. V mixe vyhrali Milan Dratva s Katkou Vargovou.“

Menoslov úspešných medailistov dáva tušiť, že Košičania budú mať najvyššie ambície aj v roku 2023. „Verím tomu, že áno. Pripravujeme sa na to, aby sme pokračovali v majstrovskej sérii a kostra tímu ostane pohromade. K tomu by sa mal pridať ešte jeden dorastenec, ktorý pôsobil v Merkury,“ naznačil predseda majstrovského klubu.

Lesk cenných kovov však môže zaslepiť a v metropole východu vedia, že z pohľadu výchovy novej generácie trochu zaspali na vavrínoch. Z pohľadu budúcnosti sa tak chcú zamerať na výchovu nástupcov.

„Konkurencia je pomerne slabá a chcelo by to viac práce s mládežou. V tomto smere cítime aj vlastný deficit. Končí nám generácia sedemnásťročných a potom máme medzeru. S trénerom sme sa teda zhodli v tom, že musíme začať pracovať s desať až jedenásťročnými deťmi,“ načrtol plány Vladimír Turlík, podľa ktorého sa v tomto smere negatívne prejavila aj dvojročná pandémia. „Veľa detí prestalo hrať bedminton a bude výzvou vrátiť ich späť na kurty.“

Končiaci rok bol z pohľadu košického bedmintonu každopádne veľmi pozitívny. A čo by si želal predseda úspešného klubu od roku 2023?

„Okrem peňazí by sme privítali viac tréningových možností. V tomto smere je to totiž v Košiciach veľmi zlé. Zatiaľ sme videli iba obrázky v brožúrach a naše nádeje vkladáme do dokončenia tenisového tréningového centra. Veríme, že tam by sa našiel priestor aj pre nás,“ uzavrel Vladimír Turlík.

Finálový turnaj bedmintonovej extraligy zmiešaných družstiev

 

štvrťfinále:

Lokomotíva Košice - PBA Prešov 5:0 (10:0)

Sokol Ilava - BKR Púchov 5:0 (10:1)

stretnutie o 5. miesto:

PBA Prešov - BKR Púchov 0:5 (1:10)

semifinále:

AGB ekoservis Košice - Sokol Ilava 5:1 (11:2)

Merkury Broker Košice - Lokomotíva Košice 5:3 (10:7)

stretnutie o 3. miesto:

Lokomotíva Košice - Sokol Ilava 1:5 (4:10)

finále:

AGB ekoservis Košice - Merkury Broker Košice 5:0 (10:1)

 

Konečná tabuľka EXTRALIGY 2022

 

1.   AGB ekoservis Košice

2.   Merkury Broker Košice

3.   Sokol Ilava

4.   Lokomotíva Košice

 5.   BKR Púchov

6.   PBA Prešov

7.   Spoje Bratislava

Komentáre