Košickí bedmintonisti získali deviaty titul v rade, dominanciu upevnila olympijská posila

KošiceŠport

Na domácej bedmintonovej scéne nič nového. Košičania pokračujú aj po pandemickej prestávke v pevnej nadvláde a v rámci finálového turnaja v Trenčíne vybojovali svoj deviaty titul v zmiešaných družstvách v rade.

Foto
Majstrovský tím Košíc / foto Róbert Hornung

„Úspech sa nikdy nepreje, no je pravdou, že emócie boli neporovnateľne silnejšie pri prvom titule. To bolo niečo veľké. Baví nás však brániť majstrovský trón a verím, že zo svojich pozícií neustúpime ani v najbližších rokoch. Pred nami je lákavá vidina desiateho titulu a ten bude jednoznačným cieľom. Nová sezóna sa začne už v apríli, čiže čoskoro,“ rozhovoril sa predseda klubu AGB ekoservis Košice Vladimír Turlík.

Košičania prešli finálovým turnajom ako nôž maslom. V semifinále zdolali Ilavu 6:2 a vo finále si poradili so svojim B-tímom pod hlavičkou Lokomotívy 8:0.

„Táto sezóna bola hlavne veľmi dlhá a prerušovaná,“ popisuje cestu za špecifickým pandemickým titulom šéf klubu. „Základ úspechu sme položili ešte v úvode, čiže počas prvého a druhého kola. Tie boli hrané pred rokom. Niektoré tímy totiž postihla pandémia viac ako to naše a my sme ťažili zo šírky kádra, ktorú podopiera naše béčko.“

Základ kádra tímu AGB ekoservis je pohromade už päť rokov a Košičania tak ťažia zo stability. V rámci turnaja v Trenčíne však získali aj zvučnú posilu, ktorou je účastníčka olympiády v Tokiu Martina Repiská.

„Koncom minulého roka sme ju oslovili s ponukou odohrať finálové kolo za náš klub. Súhlasila a vyzerá to tak, že s nami ostane aj v novej sezóne. Pre náš tím je to výborná posila a svoje kvality potvrdila aj tým, že na finálovom turnaji vyhrala všetky svoje zápasy. Do tímu zapadla bez problémov, prakticky so všetkými sa totiž poznala z predošlých turnajov,“ pochvaľuje si Repiskej prínos Turlík.

Foto
Martina Repiská si so spoluhráčmi prezrela majstrovský štítok cennej trofeje / foto Róbert Hornung

Košické tímy obsadili v konečnom poradí sezóny zmiešaných tímov tri zo štyroch čelných pozícií. To, že bolo samotné finále výlučne v réžii Lokomotívy, považuje predseda klubu za výsledok poctivej práce.

„Je to asi odraz dobrého zázemia, finančného krytia, ako aj kvalitného trénera, ktorý sa stará o mládež. Spomenúť musím aj pána Jaroslava Kozáka, ktorý má bedmintonovú halu na Južnom nábreží a tam sa stará o výchovu nových generácií bedmintonistov. Tí najlepší sa potom posúvajú k nám do klubu a pokračujú na vrcholovej úrovni.“

Áčko Lokomotívy pôsobí pod marketingovým názvom AGB ekoservis, klub ako celok však disponuje aj silnou mládežníckou štruktúrou. V tomto smere však aj bedmintonu výrazne ublížili dva roky pandémie.

„Začína to byť problém a dopady určite cítime. Deti prestali hrať a je náročné vrátiť ich do tréningového procesu,“ upozorňuje Turlík. „Mládežnícke kategórie prišli o dve majstrovské sezóny a tieto tituly už nikdy získať nemôžu. Nebola to dobrá situácia a neustáva nám nič iné, len začať pekne odznova. Musíme opäť zintenzívniť prácu v krúžkoch na školách a snažiť sa opäť získavať pre bedminton deti od jedenástich rokov.“

Z pohľadu motivácie mladých bedmintonistov v klube môže výrazne napomôcť práve spomínaný príchod Martiny Repiskej. Mladá Zvolenčanka siahala v Tokiu po osemfinále a dokázala, že aj hráčka zo Slovenska to môže dotiahnuť na najvyššiu úroveň.

„Určite je to motivácia. Hlavne pre domácich hráčov, ktorí videli, že s bedmintonom sa môžu dostať aj na olympiádu. Je pozitívne, že sa môžu naživo inšpirovať jej prístupom k zápasom a z pohľadu domácej scény je určite vzorom,“ súhlasí V. Turlík.

Košičania teraz sústredia svoju pozornosť na majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutočnia o dva týždne opäť v Trenčíne. Tituly v kategórii jednotlivcov tam budú obhajovať Milan Dratva s Katarínou Vargovou, zlaté ambície sú spojené aj s miešanou štvorhrou.

V hre je aj možnosť účasti na medzinárodnej súťaži majstrov v poľskom Bialystoku, no v tomto smere sa ešte Košičania definitívne nerozhodli. Presadiť sa na takomto fóre je pomerne náročné, krajiny zo západu Európy totiž disponujú výrazne vyššími rozpočtami a do svojich radov angažujú kvalitných bedmintonistov z Ázie.

„My sa snažíme vychovávať vlastných hráčov, ale bedminton je špecifický šport a presadiť sa následne aj na medzinárodnej úrovni je veľmi ťažké. Určite by sme sa však nebránili zisku nejakých trénerských skúseností, ktoré by napomohli rastu našich hráčov,“ dodáva predseda košického klubu Vladimír Turlík.

 

Finálové kolo play-off v Trenčíne

Štvrťfinále

Lokomotíva Košice - BK Racquets Púchov   8:0

Spoje Bratislava - Sokol Ilava                         2:6

Stretnutie o 5.miesto

Spoje Bratislava - BK Racquets Púchov        7:1

Semifinále

AGB ekoservis Košice - Sokol Ilava                      6:2

Lokomotíva Košice - Merkury Broker Košice     5:4 

o 3. miesto

Sokol Ilava - Merkury Broker Košice                   7:1

Finále

AGB ekoservis Košice - Lokomotíva Košice       8:0

 

Komentáre