Košickí dobrovoľníci sčítavajú ľudí bez domova

KošiceSpravodajstvo

Údaje pomôžu pri riešení problému bezdomovectva.

V metropole východu sa tento týždeň uskutočňuje koordinované sčítanie ľudí bez domova. Je súčasťou európskeho projektu, do ktorého sa zapojilo 14 miest z 10 krajín. Dobrovoľníci sa snažia získať údaje o ľuďoch v núdzi, ktoré následne pomôžu pri riešení problému bezdomovectva. Projekt koordinuje belgická Katolícka univerzita a na Slovensku ho zastrešuje Inštitút pre výskum práce a rodiny v spolupráci s Nadáciou DEDO a mestom Košice. Okrem metropoly východu sú do projektu zapojené mestá ako Dublin, Miláno, Lyon, Porto, Münster, Ľubľana či Budapešť.

Predsedníčka správnej rady nadácie Alena Vachnová informovala, že na projekte sa podieľa viac ako 140 dobrovoľníkov. Okrem sčítania vyhľadávajú ľudí bez domova v teréne vrátane osád s provizórnymi príbytkami.

„Dnes budeme mať 19 trás a prejdeme všetky väčšie sídliská, kde sa dobrovoľníci budú zhovárať s ľuďmi, o ktorých si myslia, že môžu zažívať bytovú núdzu,“ uviedla Vachnová.

Dobrovoľníci chcú osloviť čo najviac ľudí, pričom súčasťou aktivity je krátky rozhovor s vyplnením anonymného dotazníka. V Košiciach je podľa odhadov približne 2000 ľudí bez domova a 13 nelegálnych osídlení.

Foto
Dobrovoľníci sčítavajú ľudí bez domova / TASR

Cieľom je vytvoriť jednotnú metodiku zberu dát, ktorá by mohla napomáhať prevencii a ukončeniu bezdomovectva nielen na úrovni miest, ale aj na národnej a európskej úrovni.

„Je veľmi dôležité mať k dispozícii relevantné dáta, ktoré hovoria o podmienkach, v ktorých ľudia bez domova žijú, ako aj o príčinách straty bývania. Na základe nich je potom možné nastavovať nejaké opatrenia,“ povedala Darina Kválová z inštitútu.

Zverejnenie výsledkov európskeho projektu sa očakáva na jar. Primátor Jaroslav Polaček pripomenul, že Košice sú jedno z mála miest, ktoré má vypracovanú koncepciu postupného ukončovania bezdomovectva, a už v roku 2021 sa v meste uskutočnil Registračný týždeň rodín v bytovej núdzi:

„Tak, ako sme dokázali využiť dáta z roku 2021, takisto plánujeme pretaviť aj dáta, ktoré získame teraz, aby sme vedeli vylepšiť našu koncepciu, ale zároveň, aby sme boli aktívni. Pre nás tak bude oveľa jednoduchšie hľadať možnosti a spôsoby pre odstraňovanie núdznej situácie týchto ľudí v rámci možností, ktoré mesto má.“

Primátor doplnil, že mesto opravuje nájomné byty za týmto účelom, ale nové byty chce aj stavať.

 

Zdroj: TASR

Komentáre