Košickí gymnazisti získali Európsku cenu za ekologické podnikanie

KošiceZaujímavosti

Ich študentská firma REN vyhrala cenu so svojim produktom TUČI – tuhý čistič.

Nie tak dávno sme vám priniesli informáciu o projekte košických študentov, ktorých ekologický tuhý čistič zaujal aj v zahraniči. K tomuto úspechu sa pridal ďalší.

Študenti z Gymnázia Poštová 9 v Košiciach vyhrali Európsku cenu za ekologické podnikanie JA Europe Company of the Year Competition 2020. Riaditeľka vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko Eva Vargová uviedla, že študentská firma REN z košického gymnázia vyhrala cenu so svojim produktom TUČI – tuhý čistič. Ten je určený na ekologické a efektívne odstraňovanie nečistôt a rôznych mastnôt vo vode rôznej teploty.

Čistič sa ľahko sa skladuje a je úplne ekologický. Súťaž o najlepšiu študentskú firmu sa uskutočnila pod záštitou Junior Achievement Portugal 22. až 24. júla 2020. Aj napriek pandémii ochorenia Covid-19 svoje podnikateľské nápady predstavilo 40 študentských tímov z 39 krajín.

Foto
Okrem samotnej študentskej firmy získal jej člen Alex Blandón aj ocenenie Alumni Leadership Award / facebook.com/renslovakia/

V kategórii, v ktorej košickí študenti vyhrali, hľadala odborná porota firmu, ktorá v maximálnej miere stelesňuje princípy a ducha ekologického podnikania, predstavuje kreatívne a inovatívne riešenia a zohľadňuje výzvy súčasnej spoločnosti, teda boj proti klimatickým zmenám, znižovanie emisií oxidu uhličitého a presadzovanie energetickej účinnosti.

„Táto cena nie je len naša, patrí celej našej firme, ale aj množstvu ľudí, ktorí nám pomáhali, povzbudzovali nás a verili nám. Aplikovaná ekonómia bola pre nás neuveriteľnou skúsenosťou, ktorá nás obohatila nielen ako študentov, ale aj ako ľudí. Dnes, ešte v eufórii, sa nám zdá, že niet prekážok, že naše sny sa môžu dotýkať hviezd a obmedzenia sú len v našej mysli. Naučili sme sa, že tvrdá práca, odriekanie, zameranie na cieľ a čestnosť sa vypláca. Veríme, že táto skúsenosť a pocit v nás ostane navždy,“ povedal Lukáš Weiszer, prezident študentskej firmy REN.

Okrem samotnej študentskej firmy získal jej člen Alex Blandón aj ocenenie Alumni Leadership Award, ktoré sa udeľuje za preukázanie mimoriadnej iniciatívy počas realizácie programu, profesionálne vystupovanie, vodcovské schopnosti, tímovú solidaritu a preukázanie skutočného ducha absolventov Junior Achievement programov.

 

Zdroj: SITA

Komentáre