Lukostreľba u nás stále nepatrí medzi tzv. populárne a mediálne forsírované športy, pochváliť sa však môže niečím, o čom snívajú aj oveľa tradičnejšie a masovejšie odvetvia. Svoje zastúpenie mala totiž na posledných troch letných olympijských hrách. V Riu de Janeiro 2016 nás reprezentovala Alexandra Longová, v Tokiu 2021 a Paríži 2024 Denisa Baránková.
Takéto výsledky sú pochopiteľne motivujúce a luk do rúk tak berie čoraz viac detí. To, že sa o budúcnosť terčovej lukostreľby báť nemusíme, potvrdili aj preteky Cassovia Cup, ktoré boli zároveň 4. kolom Slovenského pohára.
„Bola to najväčšia súťaž, akú sme doposiaľ v Košiciach zorganizovali. Zároveň išlo o pekné jubileum, pretože takéto preteky sa tu uskutočnili po dvadsiatich rokoch. Teší ma hladký priebeh a maximálne spokojný som aj s výkonmi našich strelcov. Dôležité bolo, že to napriek domácemu prostrediu ustáli po psychickej stránke,“ ocenil výkony svojich zverencov tréner košického klubu TJ Slávia UVLF a lukostreleckej akadémie X10 Academy Miroslav Duchoň.
Aj zásluhou reprezentanta Slovenska a vlajkonosiča z Európskych hier patria košickí lukostrelci medzi slovenskú špičku. V rámci domácich pretekov predviedli hotovú medailovú žatvu.
„V detských kategóriách sme na každom kole Slovenského pohára pozbierali okolo desať medailí a v celkovom hodnotení by sme ich mali mať dvanásť. Je to teda veľmi úspešná sezóna a osobne verím, že títo naši zverenci sa raz dostanú na úroveň, ktorú sme dosiahli s bratom. A bodaj by boli ešte lepší. Viacerí sa už dostali do reprezentácie a našim snom je vidieť raz niekoho z nich aj na olympiáde. Talent im nechýba a teraz je to o tom, aby si zachovali chuť do tréningov,“ upozornil M. Duchoň.
Slová spokojnosti vyslovil aj jeho brat a riaditeľ pretekov Juraj Duchoň. „Ako organizátor i tréner musím byť veľmi spokojný. Prvenstvá sme získali takmer vo všetkých kategóriách, v ktorých sme mali našich členov. Som na nich veľmi hrdý a potešili ma i slová pochvaly od zástupcov iných klubov. Na príprave tohto podujatia sme si dali záležať a bolo krásne počúvať, ako je im v Košiciach dobre,“ povedal J. Duchoň. Ak si však jeho zverenci mysleli, že po úspešných pretekov dostanú dlhšie prázdninové voľno, tak boli na veľkom omyle. „Na oddych nie je čas. Možno tak jeden deň, ale potom sa ideme opäť naplno pripravovať. Mládežnícke Majstrovstvá Slovenska sa totiž blížia a keďže ich budeme v dňoch 7. a 8. septembra hostiť práve my, chceme sa na nich prezentovať v dobrom svetle.“
Košickí lukostrelci pozbierali v konkurencii 134 strelcov z celého Slovenska v disciplíne olympijský luk až šesť z deviatich možných zlatých medailí. V kategórii chlapcov do 14 rokov sa z prvenstva tešil Oliver Soták.
„V kvalifikácii som to čakal trochu lepšie, ale napokon som si vytvoril osobný rekord a som teda spokojný. Mojim cieľom bolo mať minimálne 640 bodov a to sa podarilo. Vyšli mi aj eliminácie. Víťazstvo samozrejme teší a dodáva chuť do ďalších tréningov,“ skonštatoval spokojným hlasom žiak ZŠ Družicová, ktorý zaznamenal v kvalifikácii 643 bodov. Zásluhou domáceho prvenstva spečatil aj celkové víťazstvo v Slovenskom pohári. „Jedno kolo som vynechal kvôli dovolenke, zvyšné som však dokázal vyhrať. Je to teda dobrá sezóna a zavŕšiť ju chcem na domácich majstrovstvách Slovenska. Mojim cieľom bude zlatá medaila.“
Veľmi podobne je na tom aj jeho oddielová parťáčka zo Slávie UVLF Mariana Dudriková. Výhodu domácej strelnice využila na prvenstvo v kategórii do 14 rokov.
„Doma je to vždy príjemnejšie. Nejde ani tak o znalosť strelnice, ale takto nemusíme na preteky cestovať dlhé hodiny autom. Spokojná musím byť aj z pohľadu výkonu. Chcela som nastrieľať cez 600 bodov a to sa podarilo. Samozrejme, teším sa aj z víťazstva,“ pousmiala sa mladá lukostrelkyňa, ktorú priviedla na strelnicu mamka. „Vravela mi, že nemám vysedávať iba doma a mám ísť vonku robiť nejaký šport. Lukostreľba sa mi zapáčila, celkom sa mi darí a už som sa dostala aj do slovenskej reprezentácie. Chce to samozrejme veľa tréningu. Tak ako v každom športe, aj tu platí, že čím poctivejšie trénujete, tým ľahšie je to potom v pretekoch.“
Z pohľadu olympiád nateraz platí, že väčšie šance prebojovať sa pod päť kruhov majú práve ženy. Nasledovníčkou Longovej a Baránkovej by chcela byť aj Mariana. „Určite je to motivujúce. Tréner chce, aby sme sa dostali na olympiádu mládeže v roku 2026. Uvidíme teda, či sa to podarí a z pohľadu budúcnosti by som samozrejme chcela zažiť aj veľkú olympiádu.“
Sen o olympijskej účasti stále nepochovali ani tréneri košických lukostrelcov Juraj a Miroslav Duchoňovci. Ako však sami vravia, rovnakú radosť by mal aj z úspechu ktoréhokoľvek zo svojich zverencov.
„Olympijské účasti Longovej a Baránkovej nášmu športu jednoznačne pomohli. Lukostrelecká základňa na Slovensku sa neustále zväčšuje a v našom klube máme momentálne 55 športujúcich detí a 12 dospelých. Práve na mládež sa sústredíme a už v septembri pripravujeme ďalší nábor,“ hovorí J. Duchoň, podľa ktorého má mať úspešný lukostrelec predovšetkým fyzickú silu a psychickú odolnosť. „Počas samotnej streľba je najväčším problémom vietor, ale strieľame aj za vetra a dažďa.“
Z pohľadu nákladov je najdrahšou položkou pochopiteľne samotný luk. Cena špičkového sa môže pohybovať na úrovni 4 až 5-tisíc eur.
„Začínajúcim strelcom však ponúkame kompletný set, ktorý vyjde na 250 eur. Nie je to teda nejaký extrémne náročný šport,“ podotýka košický tréner.
Veľkými vzormi lukostrelcov sú tradične reprezentanti Južnej Kórei. Ženy z tejto ázijskej kategórie dokonca ovládli olympijskú tímovú súťaž desaťkrát v rade a dominujú tak od zaradenia tohto športu do olympijského programu. „U nich je to jednoducho spoločne s taekwondom národný šport. Lukostreľbe sa tam venuje veľa ľudí a výsledky hovoria za všetko,“ okomentoval kórejskú nadvládu J. Duchoň.
Zatiaľ čo naši lukostrelci zrejme na olympijskú medailu tak skoro nedosiahnu, kolegom z paralympijskej reprezentácie sa to podariť môže. Jedným zo želiezok v rámci blížiaceho sa podujatia v Paríži bude aj člen popradského klubu Red Arrows Dávid Ivan. Účastník predošlej paralympiády v Tokiu potvrdil svoje kvality v rámci Cassovia Cupu prvenstvom v súťaži mužov.
„Dnes mi to trochu haprovalo v kvalifikácii, ale potom sa to zlepšilo. Eliminácie sa mi vydarili a pre mňa to bola teda vydarená generálka na paralympiádu v Paríži,“ pochvaľoval si 24-ročný lukostrelec, ktorý odlieta do Paríža 23. augusta a o štyri dni neskôr ho čaká kvalifikácia. Hlavným cieľom bude zlepšiť osemfinálové umiestnenie spred troch rokov. „Moje ciele sú vyššie a rád by som zabojoval o medailu. Uvidíme, ako sa mi bude dariť,“ pousmial sa slovenský reprezentant, ktorého ruku zdobí tetovanie s logom predošlej paralympiády v Tokiu. „Teraz tam určite pribudne parížske a verím tomu, že o štyri roky aj logo olympiády v Los Angeles,“ naznačil plány do budúcnosti Dávid Ivan.
Cassovia Cup 2024 – víťazi kategórií v olympijskom luku:
Muži: Dávid Ivan – Red Arrows Poprad
Kadeti: Matej Kuchár – Reflex Žilina
Kadetky: Juliana Pohanková - TJ Slávia UVLF Košice
Chlapci do 14 rokov: Oliver Soták - TJ Slávia UVLF Košice
Dievčatá do 14 rokov: Mariana Dudriková – TJ Slávia UVLF Košice
Chlapci do 13 rokov: Michal Klika - TJ Slávia UVLF Košice
Dievčatá do 12 rokov: Mirra Volchenko - TJ Slávia UVLF Košice
Chlapci do 10 rokov: Tadeáš Bekecs-Zvarillo - TJ Slávia UVLF Košice
Veteráni 50+: Peter Stojka – Blue Arrows Viničné