Košickí medici pomáhajú v Bernátovciach

KošiceSpravodajstvo

Dobročinnej aktivity sa okrem iných pravidelne zúčastňuje aj slovenský odborník na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry.

Foto
Na fotke dobrovoľní zdravotníci a klienti útulku pre ľudí v Bernátovciach pri Košiciach počas zdravotného a sociálneho skríningu / TASR

Jedinečný projekt s názvom "Homeless Not Hopeless" (bez domova, nie bez nádeje, pozn. red.) spustili košickí študenti medicíny na východe. Pomoc ľuďom bez domova poskytujú od júna tohto roka, raz mesačne vykonávajú skríning ochorení v zariadení pre bezdomovcov Oáza v Bernátovciach pri Košiciach.

Desaťčlenný tím medikov dosiaľ realizoval v útulku tri návštevy, v rámci ktorých robil základné medicínske vyšetrenia a zaznamenával anamnézu klientov - nielen informácie o ich zdravotnom stave, ale aj zdravotnom poistení a sociálnom zázemí.

„Bezdomovcom meriame tlak a glykémiu, prípadne im ošetrujeme rôzne zranenia a povrchové infekcie, napríklad po amputácii končatiny, popáleninách alebo uštipnutí hmyzom. Zisťujeme aj stav ich chrupu a s ohľadom na celkový zdravotný stav vyhodnocujeme, ktorí z obyvateľov útulku by potrebovali nadväzujúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť," uviedla študentka 4. ročníka LF UPJŠ Ester Tomajková.

Dobročinnú aktivitu študentov organizuje Klub ľudských práv a mieru Spolku medikov mesta Košice v spolupráci s Nadáciou DeDo a slovenským odborníkom na tropickú medicínu profesorom Vladimírom Krčmérym. Ten bol osobne prítomný pri dvoch návštevách v Bernátovciach a okrem lekárskeho vedenia medikov realizoval so svojím tímom rýchlotestovanie obyvateľov útulku na ochorenie COVID-19.

„Medici prídu na ďalšiu návštevu do útulku začiatkom septembra. Od jesene už budú pomáhať touto formou dokonca dvakrát do mesiaca, pričom pôjde o dlhodobý projekt bez časového ohraničenia,“ uviedla manažérka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Jaroslava Oravcová.

 

Autor: KOŠICE ONLINE
 

Komentáre