Aktualizované 19.15 hod.
Na košickom magistráte dnes rokujú poslanci mestského zastupiteľstva. Na programe majú 42 bodov, okrem iného aj schvaľovanie rozpočtu či zvyšovanie daní a poplatku za odpad. Hneď v úvode si väčšina poslancov presadila neštandardné tajné hlasovanie, a to práve v kľúčových bodoch. Proti bol najmä Košický klub.
„Je to hanba, že toto bolo odhlasované práve v období, keď máme 35 rokov demokracie. Sám som hlasoval viackrát za veľmi ťažké uznesenia, zvyšovanie daní a bol som terčom kritiky a rôznych vyhrážok. Čiže chápem, že je ťažké hlasovať. Sám som povedal, že my tu nie sme zmrzlinári a potrebujeme prijímať aj ťažké rozhodnutia, ale takto ohýbať demokraciu – nestotožňujem sa s tým a chcem sa voči tomu ohradiť. Spôsob, ktorý ste zaviedli, že ručne hlasovať, je zbytočná obštrukcia a komplikácia,“ uviedol predseda Košického klubu Ladislav Lörinc.
Vedenie mesta má aktuálne v zastupiteľstve väčšinovú podporu, keďže v ostatných mesiacoch ho podporuje aj klub Starostovia a nezávislí kandidáti. Zmeny všeobecne záväzných nariadení si však vyžadujú trojpätinovú väčšinu. Schválenie daní a poplatkov tak nebolo od začiatku jednoznačné. Rozsiahlu diskusiu si vyžiadalo najmä navrhované zvyšovanie poplatku za odpad.
„Minulý rok sme tu takto sedeli niekoľkokrát, opäť sme zvyšovali poplatky za odpad. Vraj musíme zvýšiť, pretože sa znížia služby. Nepamätáme si, ako to dopadlo? Zvýšili sa poplatky, na druhý rok sa služby znížili a dodatočne sa to VZN zlegalizovalo. Teraz tu opäť máme materiál, kde ideme zvýšiť poplatky. Možno aj to tajné hlasovanie naznačuje, že či tam opäť nebolo niečo niekomu sľúbené. Neviem, možnože nie, možno sa mýlim,“ povedal poslanec Vladimír Saxa.
Vedenie mesta, tak ako vlani, aj tentokrát argumentuje, že zvyšovanie daní a poplatkov je nevyhnutné najmä kvôli zásahom štátu do financovania samospráv.
„Musíme si uvedomiť, že my sme si konsolidáciu verejných financií v tomto štáte nevymysleli. A jednoducho musíme reagovať na DPH, musíme reagovať na infláciu, musíme reagovať na všetko, čo nám krajina pripravila a tieto služby, jednoducho, budú drahšie,“ reagoval primátor Jaroslav Polaček.
V pléne zaznela aj kritika na zmenu dane za ubytovanie, ktorá by sa mala zvýšiť z 2,50 na 3,70 eura. Podľa niektorých poslancov by to spôsobilo spomalenie cestovného ruchu v meste. Primátor však uviedol, že vybraté financie budú investované do ďalšieho rozvoja:
„Z tejto sumy, ktorú ideme vybrať, polovica ide do Visit Košice. Ak chceme, aby sa tu turisti dobre cítili, aj im potrebujeme vytvoriť servis, aj oni využívajú našu dopravnú infraštruktúru, aj oni chodia verejnou dopravou. Cena lístka síce stojí jedno euro pre návštevníka, ale ona stojí štandardne cez naše dotácie skoro tri eurá. Sú to služby, bezpečnosť. Ak chceme byť atraktívnym mestom, tak druhú časť peňazí chceme dávať do bezpečnosti a atraktivity, ktorá úzko súvisí aj s návštevnosťou nášho mesta.“
Primátor doplnil, že ak to bude mať negatívny účinok, tak opäť túto tému otvoria v apríli. O všetkých bodoch poslanci napokon hlasovali naraz a tajnou formou. Návrhy o zvyšovaní poplatku za odpad a daní však nenašli dostatočnú podporu v pléne.
Následne poslanci schválili zmenu štatútu mesta. Tá reagovala na zmenu financovania materských škôl. Kým doposiaľ boli financované cez výnos dane z príjmov fyzických osôb, po novom sa zaviedlo priame financovanie zo štátneho rozpočtu. Obciam sa tak znížia od nového roka podielové dane zo 70 na 55 percent. V prepočte to znamená, že kým pôvodne mali mestské časti dostať viac ako 17 miliónov eur, po novom sa im dokopy prerozdelí 15,6 milióna eur.