Košickí stredoškoláci poskytujú seniorom zo sociálnych zariadení kadernícke a kozmetické služby

KošiceSpravodajstvo

Do dobrovoľníctva sa zapájajú v rámci odbornej praxe.

Vzdelávanie nie je len o získavaní vedomostí či zručností, ale aj o angažovanosti a pomoci druhým. Svoje o tom vedia aj študenti Strednej odbornej školy (SOŠ) beauty služieb v Košiciach, ktorí sa môžu zapojiť do dobrovoľníckej činnosti. V rámci nej navštevujú sociálne domovy a zariadenia pre seniorov, kde pod dohľadom majstrov odborného výcviku poskytujú klientom kadernícke a kozmetické služby. Ide o strihanie a úpravu vlasov, zastrihávanie brady a fúzov, masáž rúk, manikúru či líčenie, čo dobrovoľne realizujú v rámci odborného výcviku a praxe.

„Žiaci nielenže pracujú, ale hlavne sa rozvíjajú osobnostne a ľudsky, pretože vidia, že tá komunikácia medzi generáciami je dôležitá a nie je jednoduchá. Ide o služby, pre ktoré si títo klienti k nám z nejakého dôvodu nemôžu prísť, a zároveň im to zlepší a spríjemní deň,“ povedala riaditeľka SOŠ na Gemerskej ulici Zuzana Liptáková.

Foto
Študentky na dobrovoľníckej akcii pri príležitosti oslavy Medzinárodného dňa žien v košickej mestskej časti Nad jazerom / TASR

Zariadenia sociálnych služieb majú záujem o takzvané beauty dni pre seniorov, ktorým chýba spoločenský kontakt, najmä s mladými ľuďmi. Študentka SOŠ Laura Gregová povedala, že dobrovoľníctvo ich učí byť ľudskejšími, citlivejšími a všímavejšími:

„Vždy, keď prídeme k seniorom, tak mám pocit, akoby sa na chvíľu ten čas zastavil. Im stačí napríklad jeden malý úsmev alebo milé slovko a oni sa rozžiaria a celý deň sa im zlepší. Vidno, že to, čo robíme, má zmysel, pretože ich to aj teší a sú vďační.“

Študentka Bianka Gánóci uviedla, že stretnutia so seniormi vrátane imobilných klientov sú pre nich dojímavými zážitkami:

„Seniori si veľmi vážia, keď tam prídeme. Aj tým, že nie každý z nich má ešte rodinu, veľakrát mi povedali, že by chceli mať takú vnučku, hovoria nám o svojich príbehoch. Určite to zahreje pri srdci a cítite, že ste im pomohli aspoň takto, že ste im uľavili od bolesti masážou rúk alebo pomohli s vlasmi. Aj oni sa potom cítia lepšie, keď sú viac upravení a dodá im to aj sebavedomie, že nie sú zabudnutí.“

Do dobrovoľníctva v sociálnych domovoch sa od skončenia pandémia zapojilo vyše 150 študentov, ktorí pomohli viac ako 400 seniorom. SOŠ spolupracuje s košickými zariadeniami Arcus a Via Lux, Domom pokojnej staroby A. F. Colbrieho či Zariadením opatrovateľskej služby Laborecká. Za túto formu dobrovoľníctva získala krajskú cenu Srdce pre každého, štvrtý národný titul Angažovaná škola či nomináciu na medzinárodnú cenu Regional Service – Learning Award.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre