Košickú výstavu o Mirovi Žbirkovi navštívilo približne 10-tisíc ľudí

KošiceZaujímavosti

Mohli vidieť aj exponáty, ktoré neboli doposiaľ vystavené.

Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach od začiatku decembra minulého roka hostilo exkluzívnu výstavu s názvom Miro Žbirka – Roky a dni. Počas necelých siedmich mesiacov ju do 16. júna navštívilo približne 10-tisíc ľudí. Riaditeľ VSM Dominik Béreš to považuje za úspech:

„Okrem tých konvenčných výstav, ktoré často pripravujeme vo VSM, ktoré mapujú históriu, prírodné vedy, umelecké diela, archeológiu a všetky tie výrazné fondy, máme ich až 34, ktoré sa nachádzajú v polmiliónových zbierkach VSM, bolo to príjemné oživenie, najmä ak ide o jedného z najvýznamnejších spevákov československej popmusic.“

Foto
Výstava trvala takmer sedem mesiacov / TASR

Napriek tomu, že výstava sa predtým uskutočnila na Pražskom a Bratislavskom hrade, VSM pripravilo jej originálny koncept. Návštevníci videli viac ako 200 zbierkových predmetov z osobného aj profesionálneho života hudobnej legendy.

„Návštevníci mohli vidieť aj exponáty, ktoré neboli doposiaľ vystavené, napríklad, legendárny sveter z muzikálu Neberte nám princeznú. Takisto boli doplnené ocenenia, ktoré Miro Žbirka zbieral počas svojej aktívnej kariéry. Boli tam aj jeho portréty a fotografie, ktoré Katka Žbirková vzala z vlastnej obývačky a na týchto sedem mesiacov zapožičala do tejto výstavy. Tie takisto neboli súčasťou predošlých výstav,“ dodal Béreš.

VSM ročne pripraví zhruba 20 výstav, ktoré sú krátkodobé alebo dlhodobé. Najbližšie to bude autorská výstava maliara a umelca Jonsyho Gálla s názvom Obrazne povedané. Vernisáž sa uskutoční 11. júla o 17.00 hod. v Galérii pri komíne v historickej budove VSM.

Komentáre