Košický a Prešovský kraj ukázal tromfy na veľtrhu cestovného ruchu

SlovenskoKultúra

V stánkoch sa odprezentovali oblastné organizácie, dopravcovia i šikovní východniari s inovatívnymi nápadmi.

Na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour, ktorý dnes odštartoval v bratislavskej Inchebe, má zastúpenie aj východné Slovensko. Košický samosprávny kraj sa predstavil pod hlavičkou „Viac ako 18 dôvodov, prečo navštíviť Košice región“. Nadväzuje tak nielen na projekt UNESCO na dosah, ale láka návštevníkov aj na ďalšie atrakcie.

„V našom stánku nájdu návštevníci start upistov pod názvom jedlá káva. Tí ich naučia, že káva sa dá jesť, a že sa ňou nemusia obliať alebo ju vyliať. Ďalej vystupuje u nás ďalší start up vizualizačky.com. a po celý čas bude prebiehať aj virtuálna realita. Návštevník cez virtuálne okuliare môže vidieť UNESCO jaskyne, čo je naozaj zážitok,“ priblížila výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Súčasťou prezentácie je aj živá socha Milana Rastislava Štefánika, ako upútavka na Festival živých sôch. Okrem iného tu môžu návštevníci vidieť aj 3D tlač rôznych pamiatok regiónu. V prvý deň takto v stánku vytlačili miniatúru Spišskej Kapituly, neskôr to bude aj Dóm sv. Alžbety v Košiciach, Kaštieľ v Borši či Mauzóleum Andrássyovcov. Tých môžu návštevníci stretnúť aj priamo na veľtrhu. To ale nie je jediný dôvod, prečo sa Košický región oplatí navštíviť.

„Košický región je veľmi bohatý, no ja odporúčam jaskyne, ktoré sú u nás na Gemeri – Ochtinská aragonitová jaskyňa, ale aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktoré sú naozaj výnimočné a fantastické práve u nás v Košickom regióne. Netreba obísť ani Dolný Zemplín, Zemplínsku Šíravu, fantastické Morské oko či kostolík v Ruskej Bystrej,“ vymenovala Vargová Jurková.

Foto
Stánok Košického samosprávneho kraja na veľtrhu ITF Slovakiatour

Do Košíc z viac ako 500 destinácií

V stánku Košického regiónu sa okrem zástupcov oblastných organizácií v cestovnom ruchu prezentovali aj verejní dopravcovia, a to konkrétne Letisko Košice, Turkish Airlines a Eurobus. Podľa Vargovej Jurkovej je totiž spolupráca s verejnými dopravcami nevyhnutnosťou v regióne. Potvrdil to aj zástupca výkonného riaditeľa Letisko Košice Tomáš Jančuš:

„Keď napreduje región, napredujú firmy a napreduje aj turizmus. Momentálne z viac ako 500 destinácii je Košický región práve cez letisko Košice dostupný. A to je tá naša výhoda, že cestujúci majú na výber zo štyroch sieťových prepravcov, kedy prestupujú na uzlových letiskách, ako je Viedeň, Praha, Varšava alebo Istanbul. Alebo potom majú k dispozícii priame letecké spojenia na nízkonákladovom prepravcovi Wizzair, ktorý spája Veľkú Britániu, nemecký Kolín a Tel Aviv v Izraeli.“

Ako ďalej uviedol, počet cestujúcich sa vlani priblížili až k hranici 500-tisíc, čo vidieť aj na prívale zahraničných turistov. Podľa košického župana Rastislava Trnku v regióne majú čo obdivovať aj tri týždne.

„Okrem UNESCO pamiatok máme mnoho ďalších – Dolný Zemplín, vínne oblasti, Tokaj, aj popolušku nášho kraja – a to je Gemer, kde sa nachádza množstvo ešte stále neobjavených krásnych miest, kde môžu všetci turisti stráviť príjemné chvíle. Myslím si, že to sú obrovské lákadlá. Samozrejme, je čo ešte doťahovať, ale už teraz sme v takom stave, že ľudia môžu tráviť v našom regióne celé dovolenky. Každá rodina, ktorá príde, môže v našom regióne stráviť minimálne tri týždne, ak by si chceli pozrieť všetky pamiatky.“

Prešovský kraj pútal obrazmi

Na najväčšom veľtrhu cestovného ruchu na Slovensku nechýbal ani Prešovský kraj. Návštevníkom predstavil špeciálnu tematicky ladenú expozíciu v štýle hradnej galérie. Ako uviedla Barbora Čechová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, tento rok sa kraj prezentuje ako kraj kultúrnych pamiatok.

„Nadväzujeme aj na výzvu Európskej komisie, ktorá rok 2018 vyhlásila za Európsky rok kultúrneho dedičstva. Ale zároveň je to aj naším zámerom prezentovať všetky kultúrne pamiatky, ktoré v Prešovskom kraji máme, ale aj prírodu – Vysoké Tatry, Poloniny, Pieniny, ale gro stánku je téma kultúrne pamiatky Prešovského kraja. Napokon na území ich máme takmer 4000, väčších, či menších – drevené chrámy, gotické pamiatky, stredoveké mestá, v Prešovskom kraji je najviac obnovovaných hradov a množstvo ďalších pamiatok, ktoré dokumentujú napríklad aj skanzeny, múzeá a galérie Prešovského kraja,“ priblížila Čechová.

Ako ďalej uviedla, návštevníkov určite zaujme pohľad na interiér artikulárneho dreveného kostola v Kežmarku a takisto ich upútajú veľké obrazy v pozlátených rámoch, na ktorých sú zachytené jednotlivé kultúrne pamiatky.

Foto
Zatiaľ čo Košický kraj mal vo svojom stánku miniatúru Spišskej kapituly, v Prešovskom kraji pútal pozornosť Chodník korunami stromov

Ocenili najlepších v cestovnom ruchu

Súčasťou stredajšieho programu v stánku Prešovského kraja bolo aj oceňovanie najlepších v cestovnom ruchu v kraji za uplynulý rok. Ceny si prebrali zariadenia, produkty, zamestnanci, ale aj osobnosti, ktoré výrazne prispeli k rozvoju cestovného ruchu v Prešovskom kraji.

„Za ocenené osobnosti spomeniem pána Pavla Rajtára, známeho horského vodcu, zakladateľa skialpinizmu na Slovensku. Ten sa v budúcom roku dožije 82 rokov a stále je veľmi aktívny a patrí k výrazným dominantným postavám Vysokých Tatier,“ prezradila Čechová.

Okrem neho si cenu odniesol napríklad aj podnikateľ Jiří Hruška, primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš za rozvoj cestovného ruchu v samospráve a ocenený bol aj Vladimír Ternavský v oblasti vzdelávania v cestovnom ruchu. A to ako zakladateľ prvej lyžiarskej školy po revolúcii na Slovensku.

Najväčší veľtrh cestovného ruchu na Slovensku potrvá až do nedele 29. januára. Počas štyroch dní ponúkne návštevníkom komplexný servis pri cestovaní do zahraničia, ale aj pri spoznávaní krás Slovenska.

Galéria k článku

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre