Košický arcibiskup Bernard Bober: Zlepšime v čase pôstu vzťahy v rodinách

KošiceĽudsKE

Popolcovou stredou sa pre kresťanov začína 40-dňové pôstne obdobie. Vzhľadom na nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie veriaci slávia dnešný deň netradične. Pôst nie je len o duchovnej príprave, ale aj praktickej pomoci ľuďom v núdzi či o zlepšení vzťahov v rodinách. Prečítajte si rozhovor s košickým arcibiskupom Bernardom Boberom.

V katolíckej cirkvi začína pôstne obdobie. Ako veriaci majú sláviť Popolcovú stredu vo svojich rodinách?

Tohtoročné fašiangy neboli skutočné fašiangy, pretože to bolo bez plesov, bez zábav. Takisto aj pôstne obdobie začína netradične bez popolca. Bohužiaľ, nie sú dovolené verejné bohoslužby, je lockdown. Spoliehame sa na to, že ľudia na Popolcovú stredu aj bez popolca, bez vonkajšieho znaku pokánia, začnú pôst. Je dôležité, aby si človek uvedomil, že potrebuje robiť pokánie, obrátenie sa k Bohu. Možno si niekto povie, že nemá ťažké hriechy, ale mysľou je stále kdesi a zamestnáva sa všetkým možným, trápi sa pre niečo, v duchu nadáva, aj keď navonok možnože nie. Je veľa trápení, ktoré človek skrýva a skrývajú to aj rodiny. Vzťahy sú narušené, takže je veľa toho, čo by bolo potrebné dať do poriadku. Či to bude dostatočné obdobie tých 40 dní do Veľkej noci, to neviem.

Mali by sme začať s pokáním, teda s obnovou svojho ducha. Tu treba pridať, či už niekedy viac modlitby, stíšenia, komunikácie, ak sa niekto málo zdieľa vo svojej rodine, možnože častejšie vypnúť televízor, používať ho iba na tie základné veci. Okrem toho je potrebné vyčleniť si čas aj na čítanie Svätého Písma. Všetci tí, ktorí sú chorí, tak nech si neodkladajú telesný pokrm, ale nech sa priblížia k Bohu modlitbou a almužnou. Pomôcť niekomu, kto to potrebuje v tomto čase. Je veľa núdze, aj tej materiálnej.

Ak keď nie je možné sa teraz spovedať, aspoň si spytovať svedomie a vo svojom vnútri urobiť ľútosť, v duchu aj odprosiť, ale aj v skutočnosti odprosiť, ak sme niekoho nahnevali. Myslím, že vnútorná očista je veľmi dôležitá súčasť nášho života, ak chceme ďalej prosperovať a chceme, aby náš život nezastal iba pri kritizovaní a nadobúdaní pesimistického pohľadu na život.

Foto
Bernard Bober / TASR

Popolcová streda je v rímskokatolíckej cirkvi dňom prísneho pôstu a zdržiavaním sa mäsitého pokrmu. Koho sa to týka?

Prísny pôst od mäsitého pokrmu sa týka ľudí od 14 rokov. Od dospelosti, teda od 18 rokov do 60. roku je potrebné sa zriekať aj jedenia. To znamená, ak je prísny pôst, to je na Popolcovú stredu a na Veľký piatok, tak dosýta sa najesť iba raz za deň. Aj mladší, ale aj starší môžu zachovať pôst. Pokiaľ by bol nejaký zdravotný problém, tak je jasné, že nech si ľudia dajú nejaký pokrm, aby im to neuškodilo. Ak by veriaci cítili, že nevedia vydržať a mali by mať nejaké problémy, vnútorné výčitky, tak nech pridajú modlitbu.

Aké je vaše posolstvo pre veriacich do tohtoročného pôstneho obdobia?

Minulý týždeň bol Týždňom manželstva. 14. februára bol Sviatok sv. Valentína. Hovorilo sa o láske, o zaľúbených. Aj počas pôstu je potrebné sa na seba pozerať nie cez ružové okuliare, ale reálnejšie. Žijem s niekým, dobre žijem? Nemohlo by to byť krajšie, lepšie? Mohol by som byť v niečom nápomocný? Zlepšiť rodinné vzťahy, aj tie manželské či vzťahy detí a rodičov, alebo tej mladšej a staršej generácie. Ak spolu nežijú, tak aspoň telefonicky sa ozvať. Bolo by dobré práve v tomto čase obnoviť reálne, skutočné, nepredstierané komunikovanie tak, aby to niekoho potešilo. Aby človek cítil, že v srdci ma niekto nosí a že má o mňa záujem. Ak je niekto chorý, možno ho navštíviť, pokiaľ by to nebolo nebezpečné. Aj takáto forma komunikácie by možnože niekomu veľmi pomohla.

Komentáre