Košický Dóm získal vzácnu relikviu

KošiceSpravodajstvo

Ide o kosti sv. Charbela, s ktorým sa spája niekoľko zázrakov.

V Dóme sv. Alžbety pribudla ďalšia vzácna relikvia. Priniesli ju až z Libanonu na žiadosť košického arcibiskupa Bernarda Bobera. Ide o relikviu prvej triedy, teda z kostí sv. Charbela. V Dóme sv. Alžbety zostane už natrvalo.

„Svätý Charbel sa narodil 8.mája 1828 a zomrel na Vianoce 1898. A aj keď je toľko rokov po smrti, v súčasnosti sa stávajú veľké zázraky uzdravenia, ktoré sú zaznamenané v kláštore,“ povedala Mária Bartková z Perly gotickej cesty.

Foto
Relikvia sv. Charbela zostane v Dóme sv. Alžbety natrvalo

Medzi najznámejšie uzdravenia patrí aj vyliečenie ochrnutej ženy, ktorej sa práve tento svätý zjavil. Vždy 22.dňa v mesiaci sa preto žena chodí k hrobu svätca modliť. Aj v Košiciach sa vždy v tento deň o 18.00 hod. koná svätá omša na jeho počesť. Kto chce, môže byť po svätej omši aj pomazaný olejom, ktorý vyteká z jeho tela.

„Keď svätý Charbel zomrel, tak ho v plachte pochovali do spoločného hrobu, lebo tam bol taký zvyk. A z jeho hrobu 45 dní potom vychádzalo svetlo. Preto hrob otvorili a vybrali jeho telo, ktoré bolo ako keby spal – neporušené, malo teplotu tela a z jeho tela vychádzala zvláštna tekutina,“ vysvetlila Bartková a dodala, že sama videla železnú truhlu, ktorá zhrdzavela kvôli neprestajne tečúcej tekutine.

Zázračná fotografia

K hrobu preto začali chodiť stovky pútnikov. Medzi nimi boli aj kňazi, ktorí sa na mieste odfotografovali. Keď film vyvolali, v pozadí zbadali postavu sv. Charbela. „A táto fotka sa používa na celom svete, aj pri svätorečení sa použila. Je to úvodzovkách zázračná fotografia,“ priblížila Bartková.

Sv. Charbel žil v kláštore Annayi, asi 60 kilometrov od Bejrútu. Po 23 rokoch odišiel do pustovne, ktorá bola vzdialená asi pol hodiny cesty, kde žil azketickým a pustovníckym životom. Košice sa môžu pochváliť tým, že relikviu sv. Charbela získali ako prví na Slovensku. Najbližšie majú túto relikviu až v Poľsku. Veriaci i návštevníci si môžu v Dóme pozrieť aj ďalšie relikvie – sv. Ondreja apoštola, sv. Alžbety, troch košických mučeníkov a najvzácnejšiu relikviu sv. Kríža.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre