Košický kraj ako prvý združil dobrovoľné záchranné zložky

VýchodSpravodajstvo

Okrem iného zabezpečuje materiálno-technickú podporu.

Čoraz nepredvídateľnejšie počasie spôsobuje problémy v podobe návalových dažďov, rozsiahlych lesných požiarov či silných víchric. Ďalšou výzvou pre záchranné zložky sú hromadné nešťastia. Košický samosprávny kraj (KSK) sa preto rozhodol združiť všetky dobrovoľné záchranné združenia a zastrešiť ich takzvaným Dobrovoľným zborom civilnej ochrany (DZCO) KSK. Podľa hovorkyne župy Kataríny Strojnej vychádzajú z dát a analýz, ktoré zbierajú z uplynulých rokov, a na ich základe zabezpečujú materiálno-technickú podporu:

„Je dôležité povedať, že DZCO KSK, nezisková organizácia nie je klasický zbor s vlastnými členmi. Nevytvára si vlastnú členskú základňu ani nerobí nábor. Naopak, spolupracuje s existujúcimi dobrovoľnými zložkami v území, najmä s dobrovoľnými hasičskými zbormi obcí, ale aj s ďalšími partnermi. Jeho úlohou je tieto organizácie podporovať. Členovia dobrovoľných hasičských zborov sa môžu zapájať do školení, ktoré organizuje. Ide o široké spektrum tém, od certifikovaných kurzov prvej pomoci, cez technické školenia ako práce vo výškach, až po špecializované zručnosti, napríklad práca s motorovou pílou či zásahové postupy.“

Foto
Košický kraj ako prvý združil dobrovoľné záchranné zložky (Ilustračná fotografia) / TASR

KSK sa zároveň snaží o identifikáciu slabých miest a následné zvyšovanie pripravenosti územia, či už cez vzdelávanie, alebo materiálno-technickú pomoc, čo potvrdila aj Strojná:

„Na začiatku projektu sa nám podarilo získať približne 200-tisíc eur, vďaka ktorým sme mohli naštartovať kľúčové aktivity. Za toto obdobie sa nám podarilo podporiť množstvo organizácií, vyškoliť takmer 600 členov dobrovoľných hasičských zborov, distribuovať desiatky AED prístrojov, a zároveň vybudovať rozsiahlu databázu údajov o dobrovoľných zložkách v kraji. Tieto dáta dnes ďalej analyzujeme a využívame na plánovanie konkrétnych krokov, či už ide o rozmiestnenie techniky, školenia, alebo identifikáciu rizikových oblastí.“

Župa podľa Strojnej eviduje veľký záujem o zapojenie sa do dobrovoľného zboru, či už ide o školenia, alebo vybavenie automatickými externými defibrilátormi:

„Rovnako evidujeme silnú podporu zo strany partnerov, ktorí sú ochotní spolupracovať, poskytovať údaje alebo sa aktívne zapájať.“

Kraj neplánuje tento zbor kapacitne obmedzovať, práve naopak. Chce základňu čo najviac rozšíriť a byť čo najlepšie pripravený na akékoľvek krízové situácie. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre